Krmítko pro ptáčky: Zábava lepší než televize

24. Listopadu 2018
Redakce Lifee.cz
Krmítko pravidelně kontrolujte a plesnivou a zkaženou potravu odstraňujte.
Zdroj unsplash.com
Témata: krmítko , zima , ptáci , jídlo
Ačkoliv zima podle kalendáře začíná až 21. prosince, první mrazíky už dorazily. Šály obtěžkaly naše věšáky, stejně tak jako jsme obuli teplejší boty. Kdo se ale zahřát nemůže a cukroví si nejspíš také neupeče, jsou opeřenci na vaší zahradě.

Období Vánoc samo o sobě vyzývá k solidaritě a lásce. Své celoroční hříchy můžete zčásti vykoupit tím, že se slitujete nad mrznoucími ptáčky, kteří s prvním sněhem budou marně pátrat po něčem k snědku. Navíc, pokud krmítko umístíte dostatečně blízko, budete se i vy moci kochat pohledem na čirou ptačí radost a naskytne se vám výhled na mnohdy zajímavější scenérii, než kdybyste seděli na gauči a koukali se na televizní reklamy.

V důsledku tuhé zimy ročně zahynou tisíce okřídlenců. Krmítkem mnohým z nich dost možná zachráníte život.

Jestliže jste kutilové a máte čas i náladu, krmítko si můžete vyrobit sami. Nejedná se o nijak obzvláště složitý proces, stačí si vyhradit jedno odpoledne a nemít úplně levé ruce. Pokud se bojíte, že byste si při zhotovování domečku pro ptáky nejspíš uřízli prst, není nic snadnějšího než se vydat do jednoho z mnoha hobbymarketů, kde budete jistě konfrontováni s velkým výběrem. Krmítko můžete pořídit i na internetu během pár kliků.

Pět detektivek, ze kterých vás zamrazí tak, že ani krb nepomůže


Při zhotovování by z krmítka neměly trčet žádné hřebíky, nemělo by mít ostré hrany, aby se o ně ptáci neporanili, a plocha, krytá stříškou, by měla být alespoň 30x30 cm. Budku umístěte dostatečně vysoko, aby ptákům nehrozilo nebezpečí v podobě potulujících se koček a kun.

A co ptáčkům naservírovat? Máte mnoho možností – od slunečnicových semínek, kousků ovoce, zeleniny přes drcená jádra ořechů až po lůj. Pokud budete chtít dát do krmítka zbytky z vašeho stolu, vyvarujte se však solených věcí, výrazného koření nebo uzenin.

V naší galerii naleznete různé druhy krmítek, kterými můžete svou zahrádku nebo parapet ozdobit.

Diskuze

Reklama