Tisková mluvčí EKO-KOM: 17 nejčastějších omylů při třídění odpadu

18. Srpna 2017
Redakce Lifee.cz
Tuby od zubních past do plastů nepatří. U plat od vajec je to složitější...
Zdroj Archiv
Plast do žlutého kontejneru, papír do modrého, sklo do zeleného. Je to snadné, že? Třídění odpadu je ale daleko sofistikovanější, protože není papír jako papír. A plast jako plast. Například plata od vajec nemají většinou v modrých kontejnerech co dělat. Překvapeni? V tom případě mrkněte na seznam dalších 16 odpadků, které často putují tam, kam nemají. Odpovědi pro nás nachystala tisková mluvčí společnosti EKO-KOM Lucie Müllerová.
Reklama

Ještě než půjde suverénně k tomu či onomu kontejneru, měl by každý příznivce třídění znát několik obecných faktů a pomůcek.

Výrazně znečištěné obaly (ať už jsou plastové či z jiného materiálu) nepatří jinam než do směsného odpadu. Lepší variantou je pochopitelně odstranění zbytků obsahu a následné omytí obalu. To ale není zapotřebí vždy. „Drobné znečištění plastových obalů nevadí,“ napsala na server Ekolist.cz redaktorka Lenka Vítková.

Ale pozor – mastné obaly hrají podle svých pravidel. Pokud do kontejneru na plasty vhodíte nevymytou lahev od oleje, můžete tím zkomplikovat třídění všech vyselektovaných obalů. A naštvat obsluhu dotřiďovacích linek. Pokud se vám tedy do vymývání nechce, raději nechte mastný obal napospas popelnici na směsný odpad.

Obal od másla většinou tvoří více než jeden materiál, proto ve tříděném odpadu nemá co dělat.
Commons.wikimedia.org

A než se vrhneme na nejčastější chyby ve třídění odpadu, jedno důležité upozornění: nad všemi doporučeními v tomto článku stojí pravidla obce, poskytovatele popelnic i možnosti přilehlých třídicích linek. Proto na některých modrých kontejnerech naleznete informaci o tom, že právě sem můžete vhazovat tetrapaky, ačkoliv mají jindy své místo v oranžovo-černých kontejnerech, upozornila Romana Kaclíková z Hnutí DUHA. Ještě než začnete třídit, vždy si přečtěte informace na kontejnerech v blízkosti vašeho bydliště.

17 nejčastější omylů při třídění odpadu

1. Papírové kapesníky – použité a mokré do směsného odpadu, nepoužité do papíru

2. Obal od másla – do směsného odpadu, plastová vanička od margarínu, sýrů (zbavená mastnoty) do žlutého kontejneru

3. Rozbité zrcadlo – do směsného odpadu, stejně jako drátěné sklo, autosklo, porcelán, keramika nebo laboratorní sklo

4. Jakékoliv skleněné či plastové produkty s papírovou etiketou – i s etiketou lze vytřídit do kontejneru na sklo, resp. na plasty

5. Obaly od šampónů – vyprázdněné plastové obaly do žlutého kontejneru na plasty, skleněné do kontejneru na sklo, jednorázové pytlíčky od šamponu do směsného odpadu

6. Obaly od zubních past – směsný odpad

7. Prázdná plata od léků – pokud nelze od plastového blistru odstranit hliníkovou vrstvu, pak do směsného odpadu, léky zpět do lékárny

Co s plastovým okénkem? Podle tiskové mluvčí Müllerové si s ním lámat hlavu nemusíte.
Pixabay.com

8. Obálky s plastovým okénkem – modrý kontejner na papír

9. Skleněné lahve s plastovými uzávěry – plastový uzávěr do žlutého kontejneru na plasty, skleněná lahev do zeleného nebo bílého kontejneru na sklo

10. Plata od vajec – do domácího kompostu, směsný odpad, kontejner na papír (pokud je uvedeno na návodné samolepce na modrém kontejneru)

11. Pečící (voskovaný) papír – směsný odpad

12. Dětské pleny – směsný odpad

13. Vlhčené ubrousky – směsný odpad, v žádném případě nesplachovat do toalety

14. Prázdná lahvička od parfému – kontejner na sklo

15. Prázdná řasenka – směsný odpad

16. Dámské vložky – směsný odpad

17. Předměty ze silikonu – směsný odpad

***

EKO-KOM

Nezisková akciová společnost zajišťující třídění a recyklaci použitých obalů po celé České republice od roku 1997. Sběrnou síť dnes tvoří přes 307 000 barevných kontejnerů na papír, sklo, plasty, nápojové kontejnery a kovy. Zjistěte víc na jejich webových stránkách nebo online magazínu Samosebou.cz.

***

Autorka článku: Andrea Vránová

Diskuze

Reklama