V iglú mají i 20 stupňů! Jak je možné, že Eskymáci netrpí chladem?

20. Února 2017
Redakce Lifee.cz
Iglú jsou sofistikovanější, než se na první pohled zdá.
Zdroj Pinterest.com
Díkybohu už brzy přivítáme teplé jaro. To nemohou říct Inuité, obyvatelé Arktidy. U nich v tomto ročním období dosahuje teplota kolem minus 30 °C. V zimě pak klesá rtuť teploměru i pod minus 50 °C. Jasné, původní obyvatelé se schovávají do iglú. Ale jak je možné, že v nich neumrznou?
Reklama

Inuité (v Kanadě a USA nazývaní také jako Eskymáci) žijí v mrazivých oblastech Arktidy více než 5 000 let! Jak to ale dokázali?

Je libo čaj? Nebo něco na ochlazení?

Tato otázka pálí o to víc, uvědomíme-li si skutečnost, že v nejsevernější oblasti světa nerostly žádné lesy. Ze dřeva si příbytky tedy stavět nemohli.

Měli k dispozici jediný materiál – sníh. A navzdory chladivému účinku se brzy ukázalo, že je to perfektní tepelný izolant.

Inuité dokážou svůj příbytek vyhřát třeba i na 20 °C.
Kids.britannica.com

Inuité svá obydlí staví ze sněhových bloků. Nejde ale o jen tak ledajaký sníh. Ale stlačený. Takový sníh je nejen lehčí než led, ale obstojí i jako tepelný izolant.

Uvnitř iglú bývá kolem 20 °C! Neuvěřitelné, že? Jen sníh se ale na izolaci nepodílí. Díky teplu v příbytcích roztéká vnitřní vrstva sněhu. A ta se mění v led. Iglú je tak dále chráněno před průnikem chladu.

Teplotu v obydlí je možné zvýšit i dalšími způsoby, třeba pomocí svíček nebo přizváním sousedů na čaj – více lidí vyzařuje více tepla. S tím čajem jsme si nedělali legraci. Vaření v iglú je snadné i bezpečné. Na střeše nechybí otvor pro řádnou ventilaci.

Třípatrový „bejvák“

Protože se dvacet stupňů nevyčaruje samo, ještě s výčtem důmyslných prvků nekončíme.

Každé iglú disponuje sofistikovaným terasovitým „interiérem“. Svrchní patro je určeno k obývání, střední k vaření a nejnižší k úniku nejchladnějšího vzduchu. Veškerý teplý vzduch tak stoupá a soustřeďuje se v nejvyšších částech iglú. Což Inuité spící v horním patře ocení.

I typický tvar obydlí napomáhá tomu, aby bylo v iglú útulno.
Pinterest.com

Tomuto izolačnímu systému nahrává i vstup do iglú. Nachází se tradičně dole. Takže vytvořené teplo neskončí nazmar.

A nakonec i typický tvar obydlí napomáhá tomu, aby bylo v iglú útulno. Oblé hrany odporují větru jen minimálně. A kdyby ne, pro tento případ má každé iglú jeden pravý úhel. Odrazí velké poryvy větru, které by mohly narušit strukturu příbytku, ochladit obyvatele a uhasit oheň.

Zima se loučí. Ale snad bychom ji mohli vzít se znalostí dalšího způsobu, jak ji přečkat v teple, na milost.

Zdroj: Reference

Diskuze

Reklama