„Díky Couchsurfingu jsem jedl pizzu od Itala a zpíval se Španělkou a Egypťanem do noci,“ říká český bloger

7. Srpna 2017
Redakce Lifee.cz
„S vaším hostem či hostitelem můžete něco uvařit, probrat životní filosofii anebo dát brko,“ říká Martin Čejka.
Zdroj Martin Čejka
Že je cestování výsadou slušně vydělávajících lidí? Nemusí být. Pokud se vám podaří našetřit na letenku či jízdenku, nic jiného kromě něčeho na zub platit nemusíte. A možná ani to ne. Díky ubytovací službě Couchsurfing se nejen vyspíte pod střechou zdarma, ale mnohdy vás hostitel i nakrmí. „Největší síla Couchsurfingu ale tkví v něčem docela jiném,“ píše bloger Martin Čejka (24).
Reklama

Znáte ten obrázek ohledně cestování, na kterém je něco jako:

20 let – máte čas a zdraví, ale nemáte peníze.

35 let – máte zdraví a peníze, ale nemáte čas.

70 let – máte peníze a čas, ale nemáte zdraví.

(Dobře, možná není přímo o cestování, ale taky se na to dá vztáhnout)

Já a mí vrstevníci se nacházíme zhruba někde mezi první a druhou skupinou – máme chuť cestovat a ovládáme cizí jazyky, ale nemůžeme si dovolit platit desítky eur za noclehy. Zní vám to povědomě? Pak je ta správná chvíle představit vám Couchsurfing a povědět své zkušenosti za uplynulých 9 měsíců, co ho používám.

Prostřednictvím couchsurfingu můžete bydlet v zahraničí zadarmo. Ale hlavně poznáte mnoho úžasných lidí.
Couchsurfing.com

Couchsurfing je ve své podstatě sociální síť, která slouží k seznamování lidí. Zatím jsem vás lákal jen na ušetření peněz, ale ve skutečnosti tu je další, mnohem úžasnější aspekt – poznáte skvělé lidi!

Po výběru města na webu Couchsurfingu dostanete seznam profilů, ve kterých se lidé představují veřejně a od podlahy  (na rozdíl Facebooku, kde sdílíme spíše aktuální činnosti a většinou jen v okruhu přátel). Na každém profilu jsou předpřipravené otázky typu: „Co nejúžasnějšího jsem kdy zažil“,“Co vás můžu naučit nebo sdílet“, „Které země jsem kdy navštívil“, „Oblíbené knížky, hudba a filmy“ a tak dále (můj profil například vypadá takhle) Omrknete, kdo by se vám líbil v daném městě, a napíšete žádost o pohoštění.

A když to vyjde a setkáte se, může se stát docela ledacos. Váš host vám třeba nabídne prohlídku města a zajdete do jeho oblíbené hospody, na výstavu či koncert. Můžete spolu něco uvařit, probrat životní filosofii anebo dát brko. Vy hostiteli na oplátku například uklidíte v kuchyni, přinesete dárek, pozvete ho na pivo, něco ho naučíte anebo povyprávíte zážitky z cestování.

„Když to klapne, můžou se z vás za jeden večer stát přátelé na celý život,“ říká Čejka.
Martin Čejka

Když cestujete víc než pár dní a připadáte si jako v cizím světě, nic vás nepotěší tolik jako potkat spřízněnou duši. A je to ještě o to cennější, když víte, že váš společný čas je pevně vymezený. Proto se často stává, že se lidé rychle osmělí a začnou si povídat o velice osobních pocitech a příbězích.

Někomu to může připadat neuvěřitelné, divné nebo dokonce nebezpečné, alespoň já jsem si to ještě před rokem myslel, ale zkuste to a uvidíte, že to je v pohodě. Díky tomu, že si přečtete mnoho informací o lidech z jejich profilu, si můžete vybrat ty, se kterými máte něco společného a jsou vám sympatičtí. A když to klapne, dojde ke srážce jako v urychlovači částic a můžou se z vás za jeden večer stát přátelé na celý život.

Zatím jsem hostil 21 lidí a byl jsem hoštěn čtyřikrát a můžu říct, že jsem poznal jedny z nejhodnějších lidí, kteří mě ohromili svou otevřeností a pohostinností, a žasnul jsem, jakou důvěru můžete cítit k lidem, které vidíte poprvé v životě.

Některé mé cestovatelské zážitky:

 • Moje úplně první zkušenost: Spal jsem u kluka, který má velice nabitý režim a tak malý pokoj, že jediné místo na zemi je pruh koberce vedle postele – tam jsem přespal. Napsal jsem mu den dopředu a přesto mě přijal. Uvařili jsme spolu večeři a vypleli záhon před domem. Od té doby jsme se viděli dvakrát – jel na kole do Švédska, když jsem tam bydlel, a ukázal jsem mu Prahu, když měl cestu kolem.
 • Pár, který si dal tu práci najít pro mě ve městě veganskou restauraci, kam mě dovezli autem a zaplatili mi docela drahou večeři.
 • Pán, který ubytoval mě, kamarádku a oba rodiče v domě, kde bydlela celá další rodina s dítětem. Uvařil nám večeři a noc jsme strávili povídáním s jeho kamarády z Bolívie a Venezuely a pitím domácí pálenky.
 • Člověk, který jednou hostil 8 lidí naráz v bytě 1+1.

Když couchsurfing, tak ať to stojí za to!
Flickr.com

Některé mé hostitelské zážitky

Nadšen z úžasných zážitků a majíc během Erasmu pokoj pro sebe, rozhodl jsem se oplatit vesmíru (anebo internetu?) laskavost a hostit lidi. Protože když zrovna nemáte čas nebo peníze na cestování, nejenom, že někomu pomůžete, ale zároveň opět poznáte úžasné lidi, kteří vám budou vděční a budou na vás dlouho vzpomínat. A na chvíli se můžete vžít do jejich role a bude to, jako byste to byli vy, kdo cestuje.

 • Jednou mi v 9 večer napsala zoufalá Španělka, že jí na poslední chvíli odřekl hostitel ubytování a s kamarády Španělem a Egypťanem nemají kde spát. Přišli v 10 a do jedné jsme si povídali a hráli na kytaru. Protože jsem neměl dost gaučů, poskládal jsem je na podlahu.
 • Devatenáctiletý Němec, nadšený do filosofie, který rok cestuje po Evropě, než začne studovat vejšku.
 • Ital, který mi upekl pizzu, věnoval mikinu a několik hodin lekcí hry na kytaru.
 • Jeden den jsem prostě potvrdil všechny žádosti a nakonec jsem hostil 4 lidi – Indku, Indonézana a dvě Němky. Naskládat je do pokoje byla trošku výzva:

Někdy se žádosti sejdou. A z malého pokoje se tak stane tavicí kotlík národností.
Martin Čejka

 • Kameruňan, který ztratil doklady a volala mi kvůli němu policie. Naštěstí nakonec vše dobře dopadlo
 • Velice milý argentinský zpěvák a kytarista a jeho přítelkyně, koncertující dva měsíce po Evropě

A věřím, že můžete potkat ještě dobrodružnější hosty a mnohem výstřednější hostitele (například jsem narazil na profil člověka, co chodí po domě nahý a vyžaduje totéž i od hostů).

Tipy na závěr

 • Na svém profilu si dejte pořádně záležet. Stejně tak na žádosti o pohoštění.
 • Pokud jste hoštěni, neberte to jako samozřejmost. Buďte těmi nejvděčnějšími návštěvníky a udělejte hostiteli radost, ať ho to baví dělat dál. Dárek na uvítanou vždy potěší, ať je sebemenší. Nejlepší univerzální dárek? Balení toaleťáků.
 • Je to individuální, ale myslím, že je nejlepší podávat žádost 3 až 7 dní dopředu.
 • Nestyďte se.
 • Couchsurfing se dá použít i na samotné seznámení s místními, i když u nich zrovna nespíte – třeba když jste se právě přestěhovali do ciziny a nikoho tam neznáte. Kromě toho se ve velkých městech uživatelé pravidelně schází v hospodě, kam můžete jen tak přijít.

Kontroverze

Zatím to může vypadat jako utopie a do velké míry to je pravda. Nicméně jak se Couchsurfing stává populárnějším, objevují se uživatelé, kteří ho považují jen za způsob bezplatného ubytování a většinou si ani nepřečtou váš profil, napíšou bídnou žádost a sami nehostí. U takových lidí je pravděpodobnější, že si to s nimi moc neužijete. Když se vám ozvou, snadno je poznáte právě z jejich žádosti a profilu.

***

O Martinu Čejkovi

Bloguje pod názvem Seš čaroděj, Harry a studuje umělou inteligenci na ČVUT. Na svém blogu sdílí zajímavé postřehy a pokrývá okrajová témata, která si podle něj zaslouží více pozornosti. Je vegan překládající články a komiksy s tematikou práv zvířat. Zajímá se o ekologii, vyznává skromnost a minimalistický přístup k životu.

Autor článku: Martin Čejka

Diskuze

Reklama