Dnes je sváteční den: Historie oslav Mikuláše u nás i jinde v Evropě

5. Prosince 2018
Redakce Lifee.cz
Znáte Knechta Ruprechta? Příbuzného našeho čerta?
Zdroj Profimedia
Témata: svátek , den , čert , Mikuláš , sladkost , děti
Tradice oslav svatého Mikuláše není žádnou českou specialitou. Památku středověkého biskupa z turecké Myry si připomíná většina evropských národů, každý ale po svém.

Co je pro všechny stejné?

Všechny spojuje to, že ctihodný vousatý muž s mitrou a berlou odměňuje malými dárky všechny děti, které byly v předchozím roce hodné. Zlobivé buď vyjdou naprázdno, nebo je čeká "výplata" od Mikulášova pekelného pomocníka.

V křesťanském kalendáři připadá svátek svatého Mikuláše na 6. prosince, kdy světec z Malé Asie ve čtvrtém století údajně zemřel. Jeho kult se postupně rozšířil do celé Evropy i světa a dnes je svatý Mikuláš patronem několika zemí, území a měst (mimo jiné francouzského Lotrinska nebo italského Bari, kde je pochován) i řady profesí a řemesel, především studentů, námořníků, obchodníků, lékárníků, notářů a advokátů.

V Polsku chodí Mikolaj

Ve většině zemí Mikuláš přichází do domácností už v předvečer svého svátku, aby zkontroloval, jak se ratolesti v posledním roce chovaly. Polský Mikolaj navštěvuje děti v noci z 5. na 6. prosince a dárky jim "schovává" pod polštář, případně do velké ponožky. Hodné děti se mohou těšit na menší hračky, knížky nebo sladkosti, těm zlobivým rodiče vyhrožují, že dostanou rákosku, nicméně v praxi zůstávají jen u tohoto varování. Polský Mikolaj má v prosinci plné ruce práce, protože znovu dárky přináší 24. prosince pod vánoční stromeček.

Zítra chodí Mikuláš: Vyrobte pro děti adventní kalendář z přírodních materiálů

Mikulášův společník

Regionální rozdíly panují ve složení Mikulášova doprovodu. Jeho nejčastějším pomocníkem bývá čert, kterého si svatý Mikuláš údajně ochočil. V Rakousku, Bavorsku, Chorvatsku nebo v Maďarsku se po Mikulášově boku objevuje jeho strašidelnější obdoba zvaná Krampus. V Česku a na Slovensku Mikuláše a čerta běžně doprovází i anděl, v Polsku někdy Sněhová vločka. V Rakousku Mikuláše doprovází také anděl. Nosívá velkou knihu, v níž jsou zaznamenány všechny činy hodných i zlobivých dětí. Někde nechybí takzvaný guatseltrager, tedy nosič sladkostí. Tento starý muž vláčí koš s dobrotami.

Mnohé rakouské děti a i někteří dospělí jsou zvyklí stavět své vysoké boty před dveře, aby je Mikuláš do rána naplnil ovocem, oříšky a čokoládou. V Německu chodí nejčastěji trestat zlobivé děti na místo pekelníka Pacholek Ruprecht (Knecht Ruprecht) s řetězy a metlami. Postava zlého protějšku hodného Mikuláše má však v německých zemích řadu lokálních variací.

Taťka rákoska na zlobivé belgické děti

Originálního společníka má nizozemský a vlámský Sinterklaas, kterého doprovází Černý Petr. Připomíná maurského služebníka, jehož si v minulosti s oblibou pořizovali španělští šlechtici a bohatí kněží na špinavou práci. Ve frankofonní části Belgie chodí s Mikulášem Taťka rákoska, ve Švýcarsku zase vousatá postava v dlouhé černé kápi zvaná Schmutzli.

Kdo Mikuláše neslaví?

Některé země však svátek svatého Mikuláše neslaví, například Rusko. Ve Francii jsou jeho oslavy běžné jen v okrajových částech jako v Alsasku či Lotrinsku, které v minulosti patřily pod jiné státy. Mikuláše neslaví ani Britové. Na ostrovech se tento světec přerodil v postavu zvanou Father Christmas, která je k nerozeznání podobná americkému Santa Clausovi a plní obdobné úkoly - ovšem až o Vánocích.

Diskuze

Reklama