Mexiko buduje první udržitelné turistické město na světě. Zrecykluje 100 % odpadu a vody

3. Července 2017
Redakce Lifee.cz
Vítejte v Amaitlánu, „Zemi odpočinku“ se stoprocentním respektem k přírodě.
Zdroj Amaitlangardencity.com
Kelímek od jogurtu po snídani, take-away krabička po obědě, plastové kelímky a sáčky od chipsů na party a několik jednorázových plastových brček, igelitových sáčků, plastových lahví i posmrkaných kapesníků k tomu. A to jsme s výčtem vyprodukovaného odpadu na člověka za den ještě šetřili. Ročně lidstvo zahrne planetu zhruba 1,3 miliardami odpadu. A tenhle mužík to chce změnit.
Reklama

Architekt a plánovač měst Jaime Lerner začal s pomocí týmu kolem sebe budovat zelené město. Ale nikoliv „jen“ prorostlé stromy nebo s důmyslně rozestvěnými kontejnery na tříděný odpad.

Tohle město zrecykluje 100 % odpadu a vody.

Jméno Amaitlán („Země odpočinku“) tedy rozhodně není projev megalomanství. Staví se v oblasti Isla de la Piedra (Stone Island) v Mexiku na břehu Pacifiku. Podle Lernera se má stát „prvním udržitelným turistickým městem na světě“.

Myšlenka a vybudování zeleného města se zrodila z architektova přesvědčení, že lze dosáhnout rovnováhy mezi životním prostředním, pokrokem společnosti a kvalitou života. Má za sebou důvěru OSN, která jej označila za „největšího urbanistu, které lidstvo kdy spatřilo“.

Příroda rezidentům a turistům nebude v Amaitlánu chybět.
Amaitlangardencity.com

Amaitlán poskytne ničím nerušený komfort návštěvníkům, aniž by ohrožoval panenskost přírody. Rezidenční oblasti města, hotely, rekreační zóny, parky, školy a nemocnice překročí rozlohu 2 000 hektarů a uvolní více než 370 000 pracovních míst. Ekologizaci se nevyhne ani doprava.

Neposkvrněná příroda, odpočinek a klid – pro ně utíkáme do exotických zemí nejčastěji. Pro Amatilán je matka příroda nejuctívanější entitou i pomyslnými plícemi. Podle serveru Konbini má pokrývat 70 % města. Návštěvník tu bude moct obdivovat krásy 18kilometrové pláže nebo 14kilometrové vnitřní laguny.

Bez přírody si lidstvo nedokáže představit život. Přitom svými každodenními spotřebitelskými rozhodnutími přispívá k jejímu zahubení. Amaitlán chce na tento problém upozornit. A ukázat lidem, že plnohodnotný život lze prožít i bez hromadění odpadu. Inspirujte se.

Podívejte se na aktuální podobu „nejzelenější“ turistické destinace v galerii:

Zdroj: Konbini

Diskuze

Reklama