Může cestování pozitivně ovlivnit naše myšlení? Vědci vám odpoví

20. července 2018 Eva Jeřábková
Pixabay.com
Pixabay.com

Nadšeně poznáváte nové země, rádi se procházíte krásnou krajinou? Tak vás jistě bude zajímat, jaký vliv to má na váš mozek a vaši pracovní kreativitu.

Podle nejnovějších výzkumů vědci dospěli k závěru, že cestování působí na náš mozek mnohem blahodárněji, než jsme si dokázali vůbec představit.

Důvod je zcela prostý. Výpravy do vzdálených, divokých a v ideálním případě i neosídlených končin nás nejen obohacují o nové dojmy, ale také nám pomáhají alespoň na chvíli přestat myslet. A právě „vypnutí mozku“ je podle odborníků nejlepší lék na špatnou náladu.

To nejzajímavější teprve přichází. Jistá studie vědců z Národní akademie věd USA ukázala, že lidé, kteří se procházejí v lese déle než hodinu, mají výrazně sníženou aktivitu takzvané prefrontální kůry. Přitom platí, že právě tato mozková oblast je zodpovědná za psychická onemocnění.

 

Vědce rovněž zajímalo, jak může dlouhodobý pobyt v přírodě ovlivnit náš mozek a každodenní život. Několik dobrovolníků strávilo pár dní mimo město a po celou dobu měli vypnutá všechna svá elektronická zařízení. Následně je vědci podrobili sérii testů. Výsledky byly ohromující. Kreativní myšlení dotyčných jedinců se zvýšilo o 50 %.

Pokud se chcete těšit dobrému duševnímu i tělesnému zdraví, zabalte si batoh a vyrazte do přírody.