Oslnily Marilyn Monroe i Justina Biebera: 6 uhrančivých vodopádů z celého světa

12. Října 2017
Redakce Lifee.cz
Islandský vodopád Seljalandsfoss je jedním z mála, který můžete pozorovat zezadu.
Zdroj Stig Nygaard/Commons.wikimedia.org
Působivá křivka, kterou voda opisuje, dunivý dopad, pára stoupající vzhůru. Nebo jen uhrančivá modř a příroda kolem. Vodopády působí na naše smysly celou skladbou dechberoucích prvků, a tak není divu, že každoročně přitahují tisíce lidí na celém světě. Podívejte se na největší díla matky přírody, která ve vás zažehnou cestovatelskou jiskru.
Reklama

1. Seljalandsfoss, Island

Stig Nygaard/Commons.wikimedia.org

Minout vodopád Seljalandsfoss při návštěvě Islandu by setskramentsky zamrzelo. Jednak proto, že se nachází hned u hlavní silnice Route 1 lemující ostrov kolem dokola. A jednak pro jeho dechberoucí krásu samotnou.

Voda padá z výšky 60 metrů, což můžete pozorovat i zezadu – za vodopádem se nachází jeskyňka přístupná veřejnosti. A pokud fandíte zpěváku Justinu Bieberovi, nechte se k návštěvě této oblasti zlákat jeho videoklipem k písni I'll Show You. Některé záběry pořídil právě tady.

2. Viktoriiny vodopády, Zambie/Zimbabwe

Mario Micklisch/Flickr.com

Není divu, že si tohle jméno pamatujete z hodin zeměpisu. Větší vodopády totiž ve světě nenajdete. A navíc si je budete moct prohlédnout opravdu zblízka díky četným mostům i nedalekým rekreačním střediskům.

Ještě než půjdeme dál, zastavme se na chvilku u jejich názvu. V překladu z tongštiny, jazyka místních obyvatel, znamenají „Kouř, který hřmí“. A že hřmí pořádně – vodopády je prý slyšet 40 kilometrů daleko.

3. Plitvické vodopády, Chorvatsko

jimmyimi/Pixabay.com

Další z chloub světového dědictví UNESCO. A celé jihovýchodní Evropy vůbec – národní park, v němž vodopády spojují kaskádu 16 tyrkysových jezer, patří k nejstarším v této oblasti.

Malý tip od redakce serveru PureWow: vydejte se do Chorvatska v zimě. Vyhnete se nejen turistickým davům, ale vodopády se promění v podivuhodná, velkolepá sousoší.

4. Niagarské vodopády, USA/Kanada

Pixabay.com

Bez nich by nemohl být výčet nejúžasnějších vodopádů kompletní. Nachází se mezi kanadskou provincií Ontario a americkým státem New York a… spadnout bychom do něj nechtěli. Ostatně jako do žádného na světě – tento se ale pyšní se nejrychlejším průtokem.

Niagarské vodopády si zasloužily uznání nejen pro svůj uhrančivý vzhled (opěvovaný třeba ve filmu Niagara s Marilyn Monroe). Ale i jako cenný hydroelektrický zdroj.

5. Vodopády Iguaçu, Brazílie/Argentina

SF Brit/Flickr.com

Další z klenotů UNESCO a další nositel prvenství – tentokrát pro největší systém vodopádů na Zemi. Ačkoliv se nachází na pomezí Argentiny a Brazílie, působivější fotku na Instagram získáte z brazilské strany, odkud lze kaskádu vidět v plné šíři. Kromě páry stoupající z údolí pozorujte i mihotavé pestré barvy – v oblasti žijí tukani.

6. Yosemitský vodopád, Kalifornie, USA

NPS Natural Resources/Commons.wikimedia.org
Ať zaujmete bezpečnou pozici v údolí, nebo si troufnete na stezku vedoucí na vrchol, budete nadšeni. Nejvyšší kalifornský vodopád leží v srdci Yosemitského národního parku a už nádherná příroda kolem si omotá vaše smysly. Největší vábničkou však zůstávají mamutí sekvoje. 

Zdroj: PureWow

Diskuze

Reklama