Po Krtečkovi Brejcha. Česko má další stopu ve vesmíru

Výstava stojí za to.
Krteček už ve vesmíru byl.Teď je prostor pro jiné.vesmír

Po české vlajce, kopii Nerudovy básnické sbírky Písně kosmické a postavičce Krtečka, která se do kosmu podívala dokonce už podruhé, se na oběžnou dráhu dostaly i další české fragmenty. A opět to má na svědomí americký kosmonaut Andrew Feustel.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 28. 04. 2018 08:12

Kromě Krtečka má s sebou Feustel na své třetí misi i kopii titulní stránky z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty za druhé světové války v Terezíně, a také kopii obrázku Měsíční krajina. Ten nakreslil čtrnáctiletý Petr Ginz, který Vedem založil a v terezínském ghettu dva roky žil, než ho nacisté v září 1944 zavraždili v osvětimském táboře.

Díky spolupráci Jeho Excelence, velvyslance Česka ve Spojených státech Hynka Kmoníčka a Feustelově ženě Indiře, která má české kořeny, odletěl na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) navíc i grafický list Šimona Brejchy s názvem Pohled z Vítkova. 

K odhalení tohoto překvapení došlo u příležitosti výstavy Reality? Reality! Šimona Brejchy a Martina Velíška v galerii Cermak Eisenkraft na Smetanově nábřeží, kde je originál obrazu nyní vystaven. Zprávu oznámila osobně Indira Feustelová, která je právě na návštěvě Prahy. 

"Šimon Brejcha toto dílo vytvořil jako poctu Praze, všichni jsme tímto krokem vyjádřili svou lásku k našemu městu a naší překrásné zemi," uvedl Tomas Zapletal-Cermak.  

 Výstava obou autorů je otevřená zdarma pro veřejnost každý den, kromě pondělí, od 11 do 18:00. Dům SmetanaQ, Smetanovo nábřeží 4, Praha, 3. patro. 

 

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články