Tato polská vesnice je pomalovaná jako velikonoční kraslice

9. Února 2017
Redakce Lifee.cz
Zalipie budí při pohledu na barevné fasády radost.
Zdroj Youtube.com
Když se něco roztrhne, potřísní nebo rozbije, ještě nemusí mít svůj osud zpečetěný. Trhlina na bundě se může zakrýt stylovou záplatou. Hrnek bez ucha poslouží jako vázička. A šmouhy od sazí jako místo pro barevné řádění!
Reklama

Neobyčejný nápad pochází od občana polské vesničky Zalipie. Nelíbila se mu skvrna od sazí, kterou na stropě zanechal komín. Namísto bědování ale vzal štětec a barvy a přemaloval šmouhu květinou.

S ventilací domů se to ale mělo ještě pár let bídně, takže černé skvrny se v domácnostech objevovaly běžně. Jakmile se občané Zalipie o kreativním řešení dozvěděli, rozhodli se ho napodobit… a celá vesnička se postupně oděla do překrásných květinových maleb.

Kreativita obyvatel této polské vesnice ale pomáhá i dobré věci. Od roku 1948 se každé jaro koná soutěž o nejkrásnější fasádu s titulem „Malowana Chata“ a původně byla pořádána na podporu duševního uzdravení občanů, z nichž někteří dodnes vzpomínají na zvěrstva páchaná během druhé světové války.

Temné časy už má nejen Zalipie naštěstí dávno za sebou. Pestrobarevné domy a domečky, mosty i kostely probudí radost jistě v každém, kdo do této malebné vesničky zavítá.

Můžete to být i vy – cesta tam ostatně netrvá dlouho. Nejbarevnější polskou vesnici najdete jen 90 minut od města Krakow.

Zdroj: Bored Panda

Diskuze

Reklama