Vídeň je posedmé nejlepším městem k životu na světě. Zjistěte proč!

Vídeň – město vybrané hudby, propracovaného systému dopravy, zážitkových kaváren a prvotřídního kulturního dědictví.
Zdroj: Explorer-in.com

„Nejobyvatelnější“ město planety se nachází jen pět hodin autobusem od Prahy! Vídeň se už posedmé v řadě dostala do čela žebříčku společnosti Mercer. Zohledňuje kvalitu politického a ekonomického klimatu, lékařské péče, vzdělání, infrastruktury či rekreační možnosti světových měst. Čím si Vídeň prvenství zasloužila? Na to se snažil odpovědět Nick Trend, redaktor serveru Telegraph.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 17. 03. 2016 18:00

1. Architektura

Telegraph.co.uk

Vídeň je podle Trenda podhodnocovaná nejen coby místo k životu, ale i jako turistická destinace. „Její rekreační nabídka je absolutně ohromující,“ tvrdí.

V první řadě vyzdvihuje bohaté kulturní dědictví v čele s Uměleckohistorickým muzeem. Tento pohádkový neorenesanční palác umění a kultury se nachází poblíž Ringstrasse (okružní jízdy kolem Vnitřního města). A na rozdíl od srovnatelných, světově proslulých muzeí jako Museo del Prado v Madridu, Národní galerie v Londýně, Ermitáž v Petrohradu nebo pařížský Louvre v něm nebudete muset vystát frontu. Pro srovnání – vídeňské muzeum navštíví ročně 850 000 návštěvníků, tedy asi desetkrát méně než Louvre.

Zlatými hřeby Uměleckohistorického muzea jsou královské sbírky Habsburků nebo tři obrazy z cyklu Roční období od renesančního malíře Pietera Brueghela. A samozřejmě díla gigantů výtvarného umění v čele s Rubensem, Titianem, Velasquezem, Vermeerem, Durerem a Raphaelem.

Pokud ale toužíte po něčem modernějším, zamiřte do Leopold Museum obdivovat zásadní díla Egona Schieleho, žáka Gustava Klimta, který poměrnou část života strávil v Českém Krumlově. Nebo do barokního palácového komplexu Belveder na velkolepou sbírku již zmíněného Klimta.

Nenechte si ujít ani dvě habsburské císařské rezidence – Hofburg (domov Španělské dvorní jezdecké školy) a Schönbrunn. Ty „jsou mimořádně extravagantním architektonickým svědectvím moci, bohatství a vlivu rodiny, která po staletí svrchovaně vládla rozhlehlému pásu střední Evropy“, míní redaktor.

2. Kavárny

Telegraph.co.uk

Není to sice Berlín, ale i Vídeň už dosahuje na status „kavárenská společnost“. Zážitek z probouzejícího moku, připraveného vybranými baristy, si odsud odnesete mimořádný.

„Nikde jinde nebyla relaxace nad kávou nebo horkou čokoládou pozvednuta do takových výšin nebo doprovázena tak skvělým koláčem a kopou šlehačky,“ rozplývá se redaktor. Netřeba snad dodávat, že bez tradičního Sacherova dortu by to ve Vídni nešlo!

3. Hudba

Imagesbyar.com

Vídeň – město Mozarta, Haydna a Beethovena, vytane na mysli i příležitostnému posluchači. Ovšem ani od jejich smrti rakouské hlavní město neusnulo na hudebních vavřínech.

Svou tradici si stále uchovává skrze vynikající profesionální soubory, mezi které se bezesporu řadí i Vídeňská filharmonie. V posledně době si město zlepšuje reputaci také v oblasti rockové hudby díky hudebním festivalům. Zmiňme alespoň Nova Rock nebo FM4 Frequency.

4. Doprava

Telegraph.co.uk

„Vykašlete se na pěší turistiku a naskočte do jedné z červeno-bílých tramvají!“ vzkazuje Trend. Systém hromadné dopravy je podle něj ve Vídni chvályhodný díky tomu, že metro sahá až na periferii a tramvaje krouží skrz velkolepou ulici Ringstrasse.

„Sedněte si dozadu a užijte si výhled, zatímco se budete šinout kolem kaváren a parků, showroomu [výrobce klavírů] Steinway, velkolepých hotelů, paláce Hofburg a dědictví jedné z nejpůsobivějších architektur 19. století, od nádherného divadla Burgtheater po neoklasicistní parlament a samozřejmě skvělý neorenesanční dóm Uměleckohistorického muzea,“ uzavírá téma Trend.

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články