A jak chutná vaše káva? Záleží, z jakého hrnku ji pijete

17. Listopadu 2018
Lucie Trávníčková
Z každého hrnku chutná káva trochu jinak.
Zdroj unsplash.com
Témata: káva , chuť , hrnek , kavárna , ráno
Jestliže sklenice ovlivňuje chuť vína, je tomu tak i v případě šálek – káva? Není zřejmě náhodou, že tzv. „take-away“ kávy jsou plné sladidel a dochucovadel, když je dostanete v papírovém nebo plastovém kelímku.

Podprahový vizuální dojem – ano, i káva si naše smysly posvítila, a to nejen v tom případě, že si ji kolikrát dáváme už jen ze zvyku, protože jsme vůči kofeinu imunní. Pravidelný ranní rituál nám pomůže obalamutit mozek a my tak vykročíme z bytu plní energie.

Podle studie zveřejněné v magazínu Flavour ovlivní chuť kávy i to, z jakého šálku je servírována. Tedy jakou má barvu. Průzkum zahrnoval účast několika stovek lidí, kteří byli obslouženi kávou ve třech šálcích různých barev. Konkrétně se jednalo o bílou, modrou a černou.

Bílý hrnek
Nápoj tmavé barvy, čímž káva zajisté je, se bude kontrastně výrazně bít s bílou barvou šálku. Díky oku tedy náš mozek dostane informaci, že tekutina, kterou se chystáme vypít, bude nejspíše výrazné chuti. Bude se jevit také jako méně sladká. Kávu z bílého hrnku tedy doporučujeme pro jedince, jež se chtějí po ránu rychle probudit.

Závislost na kofeinu: Co udělá s vaším tělem každodenní pití kávy?


Tmavý hrnek
Tmavší barva šálku podpoří barvu samotné kávy, tudíž bude chutnat jemněji. Koherentní komplexnost obou prvků pohladí váš jazyk a jemně potěší vaše chuťové buňky.

Zbylé barvy
Účastníci průzkumu zároveň uvedli, že v porovnání se šálkem modrým nebo černým byla káva ze světlých hrnečků mnohem více výrazná a chuťově silnější.

Ať už má váš šálek barvu jakoukoliv, důležité je si kávu v klidu vychutnat. Vyhněte se kupované a přeslazené kávě ze stánku u zastávky nebo práškové „dobrotě“ z automatu v práci. V rušném ránu si vyčleňte chvilku a před začátkem nového dne si udělejte pár minut čas sami pro sebe.
A dobrou kávu.

Diskuze

Reklama