Jít na jedno po cvičení, nebo ne?

Pivo poslouží jako náhrada za nutričně bohatý sportovní drink, ale...
Zdroj: Outsideonline.com

Jako cokoliv jiného ani účinky piva po cvičení nejsou černobílé. Zajít po tréninku na jedno ale nemůže uškodit, ne?

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 18. 07. 2016 11:13

Dáme-li na misky vah studie spolu s reálnými dopady, není to tak špatné. Stejně jako u většiny jiných záležitostí je ale nutné ctít zásadu „všeho s mírou“.

Doplnit cukry a netloustnout

Když dojde na rozhodování, zda přijmout pozvání na pivo po cvičení, naše myšlenky se nejčastěji točí kolem kalorií. Vždyť kdo by je chtěl po té dřině nabrat zpět? Přitom není nač panikařit.

Mrkněme se na čísla. Při běhání sahá tělo do sacharidových (cukr) a tukových zásob. Dodává tím energii pro svaly. Zhruba 70kilový člověk spálí při uběhnutí jedné míle (cca 1,6 kilometru) v průměru 120 kalorií.

Vzhledem k tomu, že půl litru piva nebo ležáku obsahuje 200 kalorií, jen těžko při střídmé konzumaci piva po běhání ztloustnete.

Mamamia.com.au

Příjem cukru je při dlouhotrvající aktivitě důležitý. Játra spolu s kosterním svalstvem uchovávají zásoby glykogenu důležité pro vyrovnání únavy a udržení sportovního výkonu. Proto se vrcholoví sportovci nebojí spořádat velké objemy sacharidů. Předepisuje jim to jejich dieta.

Kromě sacharidů je třeba ještě doplnit vypocenou vodu a elektrolyty, aby se tělo mohlo zregenerovat. Nejrychlejší cestou je vypití sportovního drinku. Tyto nápoje jsou obohaceny právě o elektrolyty společně s draslíkem a sodíkem, které slouží po boku sacharidů jako zásobárny energie.

Navzdory nízkému obsahu sodíku tak může být pivo de facto náhradou sportovního drinku.

Pivo může vyřadit ze hry

Zchladit rozpálené hrdlo pivem a zároveň doplnit potřebné živiny a cukry? To zní přijatelně, že? Jenže není všechno zlato ve sklenici, co se třpytí…

Negativních důsledků konzumace piva po sportovním výkonu je víc. Jedním z nich je močopudnost. Pivo zbavuje tělo vody, což v kombinaci s velkými ztrátami vody při cvičení zhoršuje rekonvalescenci.

Ta je nesmírně důležitá. Pokud se sval řádně „neuzdraví“, můžete se vyřadit ze hry na pár dnů až týdnů.

Při běhání pracuje zejména kosterní svalstvo (ruce, nohy, trup), které zahrnuje celou polovinu tělesné váhy. To spolu s kostmi a šlachami může utrpět trhliny kvůli nárazům. Už víte, proč vás bolí nohy ještě hodiny a dny po klusání?

Verywell.com

Co je ale podstatné, že při opakovaném cvičení svaly sílí a stále více odolávají těmto zkouškám. Proto se pozornost upírá k důkladnému odpočinku. A proto se na alkohol dívá řada lékařů nevraživě.

Poblázněné hormony

Už víme, že pivo jako alkohol dehydratuje, čímž narušuje zotavení a zvyšuje riziko poranění při sportu. Není to ale jediný jeho neduh. Nabourává se do zásob glukózy v játrech, což nijak neusnadňuje dosažení optimálního výkonu a rekonvalescenci. Alkohol také potlačuje schopnost mít díky cvičení pod kontrolou krevní cukr.

Studie rovněž ukázaly, že pravidelný přísun alkoholu může rozhodit hormony a narušit jejich rovnováhu. Jak to ovlivňuje samotné cvičení? Asi už tušíte, že negativně – alkohol zvyšuje katabolické hormony jako stresový hormon kortizol, který svaly ničí. A zároveň snižuje anabolické hormony jako testosteron, který je naopak pomáhá budovat.

Verdikt? Alkohol může narušit rekonvalescenci, a mít tak nepříznivý dopad na zdravotní účinky cvičení. Je třeba se ale toto téma dívat v kontextu – z výzkumů není jednoznačně patrné, že konzumace piva po tréninku prospívá zdraví.

Ovšem jedno nebo dvě piva mají na cvičení pramalý vliv. Ve skutečnosti se už mnoho vědců shodlo, že mírná konzumace alkoholu spíše prospívá, než škodí.

Ponaučení? Vždyť to znáte – všeho s mírou!

Zdroj: Science Alert

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články