Reklama

Z avokádových pecek vyřezává nádherné lesní bytosti. „Na kompostu je jich škoda,“ říká umělkyně z Irska

21. Července 2017
Editor Foodstory
„Nejšťastnější jsem v přírodě, když prozkoumávám lesy, mokřady a pláže,“ říká Jan Campbell.
Zdroj Instagram.com/avocadostonefaces
Avokádo je pozoruhodné ovoce. Se svou hrbolatou tmavou slupkou nevypadá na pohled vůbec vábně. Chlubí se jedinečnou máslovitou konzistencí. Posiluje naše srdce, mozek i oči, brojí proti rakovině a mj. zkrášluje. Polovinu ovoce ale ku škodě zabírá pecka. Pro umělkyni Jan Campbell má však nevyčíslitelnou hodnotu.
Reklama

A pro její příznivce je zdrojem radosti i dojetí. To, co z nich mladá Irka vyřezává, rozněžní i největšího „tvrďáka“.

Totiž obličeje připomínající lesní skřítky.

Příroda je zřejmě nejsilnějším inspiračním zdrojem umělkyně žijící v oblasti County May v Západním Irsku.

Z pecek tvoří Jan Campbell i překrásné šperky.
Instagram.com/avocadostonefaces

„Nejšťastnější jsem v přírodě, když prozkoumávám lesy, mokřady a pláže. Vroucně miluji vyřezávání a cítím, že je to nezbytný způsob mojí komunikace,“ píše o sobě na svých stránkách Avocado Stone Faces.

Avokádová pecka se stala jejím uměleckým prostorem víceméně náhodou. Podobně jako my ostatní zprvu avokádové pecky bezmyšlenkovitě vyhazovala.

Až jednou (psal se rok 2014) vyloupla ze zelené dužiny něco, co změnilo její život.

Škrábance od klíčů, které nosila v kapse spolu s peckou, odhalily potenciál avokádového jádra.
Instagram.com/avocadostonefaces

„Připravovala jsem si oběd a otevřela perfektně zralé avokádo za odměnu. Výjimečně krásná pecka, kterou jsem objevila uvnitř avokáda, mě okamžitě zasáhla.“

Zastyděla by se, kdyby něco tak jedinečného vyhodila na kompost. Rozhodla se pecku ponechat, dokud nezjistí, jak s ní naložit.

Nějakou dobu ji nosila v kapse svého pršipláště. Když jednoho dne jádro vyndala, uviděla škrábance, zřejmě od klíčů... které odhalily nádherný oranžový pigment.

A uzřela potenciál.

Přirozenost, nebo bronz?
Instagram.com/avocadostonefaces

Tak začíná příběh pohádkových dřevěných figurek, které si podmaní nejednu duši. Campbell se inspiruje knižními postavami, bůžky, přírodními motivy (kromě obličejů vyřezává pecky do tvaru hub), mytologickými postavami i svou rodnou irskou zemí.

„Cítím se propojená s původními obyvateli země, když se věnuji této umělecké formě. Naučila jsem se vyřezávat skrze instinkt, intuici a experimentování a neprošla jsem žádnou formální výukou v této oblasti umění.“ 

Pro úspěch založila e-shop, kde svá díla nabízí v různých provedeních – od čistě přírodních figurek po ty potřené bronzem. Nebo v podobě amuletů.

Nechte se vtáhnout do kouzelné země lesních mužíků a žen v galerii.

Zdroj: Konbini/Avocado Stone Faces

Diskuze

Reklama