10 způsobů, jak se zbavit pocitu, že jste k ničemu

3. Února 2018
Redakce Lifee.cz
Jste vážně „k ničemu“, nebo jen máte syndrom podvodníka?
Zdroj Daavlin.com
„Měl/a jsem štěstí.“ „Bylo to jen dobré načasování.“ „O nic nejde.“ To jsou tři nejčastější věty lidí, které sužuje syndrom podvodníka. Tento psychologický jev se projevuje tak, že dotyčný shazuje či zmenšuje svoje úspěchy, nebo je přisuzuje náhodě. A nakonec se ztotožní s tím, že je k ničemu. Tyto stavy zažije alespoň jednou v životě až 70 % lidí. Bojujte proti nim! Jak, poradí 10 následujících odstavců.

1. Přijměte, že syndrom podvodníka existuje

Jakmile na něj symbolicky ukážete prstem a pojmenujete ho, lépe pochopíte, jaké dopady na vás může mít.

2. Dívejte se na všechny zpětné vazby objektivně

A vnitřně se s nimi ztotožněte. Zpochybníte-li úsudky lidí kolem vás, mohli byste urazit jejich způsob uvažování.

Přijměte názory lidí na vás. I ty pozitivní.
Kathleenannpastorfide.wordpress.com

3. Nezneužívejte pojmu „štěstí“

Pokud něco jako šťastná náhoda existuje, jen velmi, velmi vzácně. To, co se ukrývá za tím, co mnoho lidí nazývá štěstím, je ve skutečnosti dřina. A logicky se následně dostaví úspěch a s ním pocity euforie. Proto je věta „šel jsem štěstí naproti“ daleko pravdivější než „měl jsem štěstí“.

 4. Neshazujte vaše úspěchy slovíčky „jen“, „prostě“, „jen tak tak“ a podobně

Vaše skutky znamenají pro blízké hodně. Ukažte, že okolí znamená něco pro vás.

5. Zaznamenejte si všechny úspěchy a neúspěchy na papír

A připevněte si ho nad váš kancelářský nebo psací stůl. Díky tomu se budete dívat objektivně na všechno, čím jste si museli projít, abyste se dostali tam, kde jste teď.

Nestačí, že máte vaše úspěchy i nedostatky v hlavě. Dejte je na papír a mějte čistou hlavu i jasno o sobě samých.
Cwu.edu.com

 6. Nikdo není dokonalý

Proto nemá smysl zalézat pod peřinu, kdykoliv se něco nepovede. Naštvěte se na chyby a dokažte sami sobě, že jste silnější. A zkuste si představit jejich význam v horizontu života. Za pár týdnů si na ně ani nevzpomenete.

7. Pokud jste od přírody skromní, buďte na sebe pyšný

Je to úžasná vlastnost. Jen pozor, ať kvůli ní nezpohodlníte. Říct si „vlastně je to takhle fajn“ umí každý. Ale zkoušet, kam až zázrak jménem lidské tělo dokáže zajít, přinese ve finále daleko víc radosti a životního naplnění.

8. Není nic špatného na tom požádat o pomoc

Kolikrát se vás maminka s kočárkem zeptala, zda byste jí pomohli do schodů tramvaje? Nebo vás kolega v práci požádal o laskavost? Několikrát? Bingo! Právě jste odhalili jeden z běžných jevů lidského života – žádost o pomoc. Až tedy budete příště váhat, jestli není blbé se zeptat, vzpomeňte si na kočárek. Nebo na kolegu.

Překvapil vás kolega ochotou pomoci? Zvykejte si!
TheMuse.com

9. Nemůžete vědět všechno. A okolí to po vás nemůže chtít

Jednoduše proto, že každý člověk kráčí po jiné životní cestě. A do ní mu vstupují odlišné informace. Pokud na dotaz budete muset odpovědět „nevím“, zapomeňte na to se nazývat blbem. Blb je ten, kdo neustále kroutí hlavou a klepe si na čelo.

10. Važte si sami sebe

Ostatním lidem za to stojíte. Najděte v sobě to hezké, to, na co jste, nebo byli pyšní. A rozvíjejte to. Jedině tak se bude onen pomyslný diamant uvnitř vás zvětšovat.

Diskuze

Reklama