5 tipů, jak konečně ušetřit (a odjet na vysněnou dovolenou)

16. Února 2018
Redakce Lifee.cz
Symbolické porcelánové prase bude brzy naplněné, když se budete držet následujících 5 rad.
Zdroj Knsfinancial.com
Že se snad k tomu moři nikdy nepodíváte? Ale jděte, zvládne to opravdu každý. Potřeba jsou jen dvě věci: silná touha a peněžní plán. Jak na něj? Server zasvěcený financím MarketWatch zveřejnil 5 klíčových tipů, jak konečně ušetřit.

1. Nastavte si pozitivní a dosažitelné cíle

Toužíte konečně odjet na dovolenou a vaše měsíční výplata tomu není úplně vzdálená? Výborně, základní kritérium pro spoření jste splnili. Příliš vznešené cíle bývají počáteční chybou při rozhodnutí ušetřit.

Potřebnou částku zaznamenejte na papír a rozdělte ji do menších sum, které jste schopni uspořit za týden či za měsíc. Buďte objektivní a začněte u nižších obnosů – s větší pravděpodobností se setkáte s úspěchem.

Peněžní škrty nejsou populární v žádném koutu světa, ale je důležité, abyste na „hubenější“ období nazírali pozitivně. Uvědomujte si, proč to děláte, a co nejčastěji si představujte cíl. Neříkejte si „musím méně utrácet“, ale „více ušetřím“. V prvním případě se bude jen kumulovat frustrace. A touha po něčem, co si nebudete moct dovolit, bude o to větší.

Nebojte se dát peníze z ruky – a vložte je na účet v jiné bance. Utratíte je s menší pravděpodobností.
FamilySmart.net

2. Vytvořte si plán

Stejně jako si plánujete nadcházející pracovní týden v diáři, udělejte si přehled i ve spoření. Vždy před začátkem nového týdne si stanovte rozumnou částku, kterou budete chtít ušetřit. Projděte si oblasti, ve kterých utrácíte, a zhodnoťte, kde by se z celkové sumy dalo odkrojit.

3. Zautomatizuje se na maximum

V ideální případě si nastavte platební příkaz, který za vás odvede libovolnou částku na jiný účet. Vytvořte si druhý účet u jiné banky určený pouze na spoření. K penězům se dostanete komplikovaněji, a nebudou vás tudíž tak provokovat.

4. Získejte podporu

„Ale jak se bude tvářit kamarád/ka, když máme každý pátek rituál u vína/piva?“ Soucitně, pokud jim o svých plánech řeknete dopředu. Přestanou vás přemlouvat a ještě vás v dlouhodobých cílech podpoří.

5. Dělejte si zpětnou kontrolu

Nastavte si na mobilu měsíční upomínku, že si máte zkontrolovat spořící konto. Daří se vám dodržovat stanovené cíle? Nebo se vám to vymklo z rukou? Ať tak, či onak, připomínejte si důvody šetření. Snažte si vybavit šumění moře nebo perfektní zvuk nových sluchátek. Pomůže vám to vytrvat při cestě za splněním snu či uspokojení potřeby.

Diskuze

Reklama