Reklama

Proč se nedokážeme odstřihnout od svých ex?

1. Listopadu 2016
Editor Foodstory
Kontakt alespoň s jedním z bývalých partnerů mělo 40 % účastníků studie.
Zdroj Blisstree.com
Občas každý z nás sleduje své bývalé partnery na Facebooku nebo jiné sociální síti. Ptáme se na ně společných přátel nebo dokonce vyhledáváme místa, na kterých by zrovna mohli být. Zkrátka se nedokážeme odstřihnout. Bývalému partnerovi pošleme vtipný obrázek, textovku nebo s ním občas vyrazíme někam za kulturou, i když už máme někoho nového. Proč to vlastně děláme?
Reklama

Autoři studie uveřejněné v americkém časopise Personal Relationships zkoumali na vysokoškolských studentech motivace, které nás vedou ke kontaktu s našimi bývalými. Pětičlenný tým vědců zjistil, že kontakt alespoň s jedním z bývalých partnerů má 40 % dotázaných, kteří jsou zároveň ve vážném vztahu.

Studie také ukázala, že ti, kteří s ex komunikovali, se přiznali k přetrvávajícím citům. Cítili, že se ještě před rozchod zcela nepřenesli a zároveň jej vnímali méně negativně. Ukázalo se také, dosti nepřekvapivě, že tato skupina lidí byla méně oddaná svým současným protějškům.

5 znaků, že se bojíte ukončit svůj vztah. I když víte, že pan Božský čeká jinde

A jaké jsou hlavní čtyři důvody, proč lidé komunikují se svými ex, které studia zjistila?

1) Ceníme si trvajícího přátelství s našimi ex.

2) Komunikaci vnímáme jako způsob, jak si udržet „náhradníka“, pokud by náš nový vztah ztroskotal.

3) Pohybujeme se ve stejných sociálních kruzích, takže je složitější se kontaktu úplně vyhnout.

4) Hodně jsme do našeho bývalého vztahu investovali a ušli jsme společný kus života.

Vědkyně Lindsey Rodriguez, která byla součástí týmu, tvrdí, že není nutně na škodu, když s našimi ex komunikujeme. Důležité si je uvědomit, proč to děláme, jestli to zůstává skutečně jen v přátelské rovině a zda dáváme našemu současnému vztahu možnost rozvíjet se a růst.

Zdroj: Science of Relationships / Wiley Online Library

Diskuze

Reklama