Antidepresiva mohou zvýšit riziko sebevraždy. Farmaceutické firmy mlží příčiny úmrtí, odhalil přezkum

23. Února 2018
Redakce Lifee.cz
Léky proti depresi zvyšují riziko sebevraždy dvojnásobně.
Zdroj LenoxandParker.com
Antidepresivum je lék, který zmírňuje příznaky klinické deprese – to říká oficiální definice. Podle jednoho z největších přezkumů vůbec ale ve skutečnosti může zvýšit riziko sebevraždy. Studie zároveň usvědčuje farmaceutické firmy, že nesprávně informují pacienty o vedlejších účincích.

Kolosální výzkum uspořádalo Nordic Cochrane Centre a zanalyzoval jej University College London (UCL). Obě instituce přezkoumaly účinky nejužívanějších antidepresiv na 18 tisících lidí prostřednictvím 70 studií.

Zjištění překvapí zřejmě všechny uživatele antidepresiv a v případě mladistvých i jejich rodiče – tyto léky zdvojnásobují riziko sebevraždy a agresivního chování u lidí mladších 18 let.

Mrcha, nebo klam? Vědci přišli na to, proč někteří lidé vypadají povýšeně s neutrálním výrazem

Koho ale zřejmě nezaskočí, jsou farmaceutické společnosti. Nordic Cochrane Centre porovnalo závěry klinických testů se skutečnými prohlášeními uživatelů. Zjistilo, že medicínské firmy pravidelně nesprávně ohlašovaly úmrtí a sebevraždy u lidí, kteří brali antidepresiva, aby upřednostnily své produkty.

Přestože podobné projevy nebyly zaznamenány u dospělých, autoři studií říkají, že nepravdivé informování o výsledcích klinických testů by mohlo vést k „vážnému podhodnocení škod“.

„Antidepresiva nefungují u dětí, to je celkem zřejmé. V náhodných studiích děti tvrdily, že na ně neúčinkují, ale zvyšují riziko sebevraždy,“ řekl profesor Peter Gøtzsche, vedoucí Nordic Cochrane Center.

Antidepresiva podporují agresivní chování u mladistvých.
Npr.org

Neúcta k lidským životům

Studie se zaměřily na pět nejužívanějších léků na deprese ve Velké Británii: duloxetin, fluoxetin (známý také jako Prozac), paroxetin, sertralin a venlafaxin. Poté University College London zanalyzovala informace podávané pacientům farmaceutickými firmami a závěry klinických testů.

Čtyři úmrtí byla chybně vysvětlena nejmenovanou medicínskou společností. Ta prohlásila, že k nim došlo poté, co testování přestalo.

Jeden pacient se neočekávaně uškrtil po konzumaci venlafaxinu. Protože ale zemřel pět dní poté, do výsledků jej výzkumníci nezahrnuli.

Více než polovina pokusů o sebevraždu a myšlenek na ni byla chybně zaznamenána jako emocionální nestabilita nebo zhoršení deprese. Například v závěrech farmaceutické společnosti Eli Lilly chyběla informace o pokusu o sebevraždu v devadesáti procentech případů.

Už víme, proč prokrastinujeme. Výzkum potvrdil, že více času na koníčky nás dělá šťastnější

Experti označili nesprávné ohlašování výsledků jako „hluboce znepokojující“. „Co jsem si vzal z tohoto kolosálního špatného informování o sebevraždách, je, že SSRI [novější skupina antidepresiv] pravděpodobně zvýšila sebevraždy v každém věku,“ dodal Gøtzsche. „Je to absolutně strašné, že [farmaceutické firmy] mají takovou neúctu k lidským životům.“

Cvičení namísto antidepresiv

Zástupci lékárenských společností se však brání: „Žádný regulační orgán neprohlásil, že [Eli] Lilly zadržovala nebo nepřípustným způsobem odhalovala jakákoliv data spojená s těmito léky. Jednoduše řečeno, naším cílem je zlepšit lidem na celém světě život. [Eli] Lilly se zavázala k šíření výsledků svých klinických studií a k dodání těchto informací lidem, kteří to potřebují,“ uvedl mluvčí společnosti Eli Lilly.

V Británii se každoročně předepíše na 53 milionů antidepresiv čtyřem milionům Britů. Do konce ledna tohoto roku se vyšetřovalo 35 úmrtí spojených s užíváním antidepresiv. Za loňský rok to bylo 450 případů.

Autoři studie dospěli k závěru, že by dětem mělo být nabídnuto cvičení a psychoterapie namísto antidepresiv, protože negativní účinky zřejmě převažují nad pozitivními.

Diskuze

Reklama