Dokáže zvíře spáchat sebevraždu? Biologové říkají, že ne. Realita je ale někdy úplně jiná

13. Dubna 2018
Lenka Šebestová
Může zvíře spáchat sebevraždu? Na tuto otázku vědci zatím odpověď nemají
Zdroj zdroj: pixabay
Témata: pes , smrt , sebevražda , žal , smutek , delfín , koza , kůň
Biologové a zoologové z celého světa se shodují, že zvíře má tak silný pud sebezáchovy, že je u něj sebevražda vyloučena. Především si prý ani není schopno uvědomit, že by vůbec bylo schopno si samo vzít život. Občas se ale v živočišné říši objeví případy, které jinak než zvířecí sebevraždou vysvětlit nejdou.

Sebevražední lumíci

Chování těchto malých a roztomilých hlodavců není dodnes pořádně vysvětleno. Lumíci, kteří žijí v severní Evropě a v Americe se celkem často schválně zřítí střemhlav z vysokých skal a končí ve vlnách moře, kde se utopí. Takto jich umře velké množství. Biologové sice mají pár tipů, proč toto lumíci dělají, ale žádná z teorií se jim zatím nepodařila spolehlivě dokázat.

Dostihový kůň Allez France neunesl ztrátu své kozí kamarádky

Dostihový šampion Allez France se spřátelil s kozou. Bez své kamarádky neudělal ani krok a byl na ni velice fixovaný. Když jednoho dne koza uhynula, kůň to nesl velice těžce. Přestal žrát a začal být apatický. Nakonec zemřel hlady.

Jak nalézt muže svých snů? Jednoduchý návod v pěti bodech

Delfíní hvězda spáchala sebevraždu

Delfíni jsou velice inteligentní zvířata. Dokonce se svou inteligencí mohou zařadit hned za lidi. Všichni známe slavný seriál delfín Flipper. Z delfína, který Flippera hrál, se stala hvězda. Denně se na něj chodily dívat zástupy lidí a on musel každý den tvrdě trénovat, aby mohl natáčet. Tento stres špatně nesl. Jednoho dne se potopil na dno své nádrže a přestal dýchat. Spáchal tak sebevraždu.

Psi – opravdu umí zemřít žalem?

Všeobecné statistiky veterinárních lékařů zaznamenávají skutečnost stále stoupajícího počtu depresí u domácích psů. Deprese a žal u nich mohou vést až k sebevraždě. Jako argument lékaři dodávají, že tato zvířata žijí v totožných podmínkách jako člověk, a proto trpí podobnými neduhy. Když pes ztratí milovaného pána, může se opravdu utrápit k smrti. Většinou přestane žrát a vyhladoví.

Diskuze

Reklama