Gulagy: Nejpropracovanější systém pracovních ruských táborů

29. Listopadu 2018
Lucie Trávníčková
V dřevěných příbytcích se lidé mačkali jako dobytek
Zdroj www.gulag.cz
Systém koncentračních táborů dovedli Sověti k takové dokonalosti, že se jejich systémem inspiroval i nacistický diktátor Adolf Hitler. Gulag je dodnes synonymem pro otrockou práci a smrt v pustině zapomnění.

Kdo patřil do gulagu?

Kdo nebyl rovnou popraven, putoval zpravidla do koncentračního tábora neboli lágru. Z ruštiny se pro koncentrační tábory vžil název gulag, což je ve skutečnosti zkratka pro úřad spravující síť lágrů po celém SSSR. Jako v každém koncentračním táboře, ani v těch komunistických nešlo o přežití vězně. Odsouzení tu byli zpravidla využíváni k otrocké, nebezpečné nebo úplně zbytečné práci za jediným účelem. Udřít je k smrti, vymačkat z nich, co se dá a pak je mrtvé hodit do jámy.

Nejbližší příbuzní Adolfa Hitlera. Za svého slavného předka se stydí

Kde se pracovní tábory nacházely

Sovětské gulagy vznikaly na velmi nehostinných místech, stovky kilometrů odlehlých od civilizace. Na Sibiři, uprostřed tajgy, v místech, odkud se nedalo utéct. Tady byli vězni zneužíváni často k naprosto šíleným projektům, stavbám plavebních kanálů nebo železničních tratí, na kterých nikdy nic nejezdilo a podobně. Úmrtnost byla obrovská, kdo přežil gulag, mohl mluvit o nebývalém štěstí.

Lágry a Československo

V Československu jsme také měli lágry, většinou se tv nich kutalo uhlí nebo uranová ruda, která se pak vozila do Ruska, kde z ní vyráběli atomové bomby. I tady byly podmínky extrémní, úmrtnost vysoká a brutalita dozorců nesmírná. Do československých lágrů bylo během komunistické nadvlády odsouzeno kolem čtvrt milionu lidí. Pokud vás tato tématika zajímá, rozhodně navštivte stránky 90 milionů a Gulag.cz.

Diskuze

Reklama