Hloupější díky chytrým telefonům: Lidstvo nikdy nebylo více líné a pohodlné

29. Prosince 2018
Lucie Trávníčková
Nové aplikace je tak snadné používat, že samotné zvednutí telefonu v porovnání s nimi vypadá jako těžká práce.
Zdroj unsplash.com
Být líným je dnes tak snadné. A velký podíl na tom mají aplikace v našich telefonech. Ty z nás dělají nejhloupější kulturu, jaká kdy na této planetě existovala.

Díky vymoženosti a paradoxně i lidské vynalézavosti si můžete domů objednat i toaletní papír, když vám zrovna dojde. Na záchodě si počkáte hodinu, ale nebudete muset do obchodu. Alespoň dočtete svůj oblíbený komiks.

Máte chuť na své oblíbené jídlo, ale i přesun do restaurace, kde vám ho někdo uvaří je pro vás moc náročný? Přes aplikaci si zaplatíte človíčka, který pro vás jídlo objedná, vyzvedne a dopraví až k vám domů.

Profesor Kalifornské univerzity Larry Rosen varuje: „Vznik těchto aplikací nás izoloval od okolí. Nemáme již důvody mluvit s člověkem, který stojí přímo vedle nás.“ To podle něj ještě zhoršuje celou situaci, která už je i tak kritická. „Lidé by mezi sebou měli komunikovat tváří v tvář, vykonávat obyčejné věci sami, v rámci osobního kontaktu s druhými i k udržení duševního zdraví.“

Nebezpečí sociálních sítí: Jak život online pomalu ale jistě likviduje ten osobní


Kolikrát se stane, že svým blízkým ani osobně nepopřejete k narozeninám. Začalo to s příchodem SMS, s dalšími sociálními sítěmi se to jen zhoršuje.

Při vykonávání prací jako je praní prádla, mytí nádobí nebo venčení psa lidský mozek odpočívá a relaxuje. Jedná se o mechanickou činnost, která vás nenutí přemýšlet, soustředíte se jen na krouživý pohyb houbičky ve dřezu, a tak si úspěšně vykroužíte z hlavy včerejší hádku s šéfem. Pokud si tedy nezavoláte domů hodinového manžela, aby za vás nádobí umyl. Pak vám čas na přemýšlení nad tím blbcem zbude a vy se akorát zase znovu rozčílíte.

Diskuze

Reklama