Hrozí vám mykózy i zánět močového měchýře: Na které infekce si dát v létě pozor?

18. Července 2018
Veronika Hándlová
Léto bývá zrádné.
Zdroj Pixabay
Témata: zdraví , nemoci , léto , prázdniny
Léto je časem sluníčka, dovolených, ale také některých nepříjemných onemocnění. Ženám ve zvýšené míře hrozí vaginální mykóza a zánět močového měchýře. Muži i ženy by se pak měli mít na pozoru před pohlavními infekcemi, jichž v letních měsících často přibývá. Jak se před těmito problémy bránit i to, podle jakých symptomů je poznat, poradíme v následujícím článku.

Vaginální mykóza: Pozor na mokré plavky a nechlorovanou vodu

V letních vedrech se daří obzvláště kvasinkovým infekcím (mykózám), jež jsou v tomto období až dvakrát častější než ve zbytku roku. Jednou z nejběžnějších je vaginální mykóza, kterou dle odborníků alespoň jednou v životě prodělá většina žen. Kvasinková infekce pochvy se projevuje nepříjemným svěděním či pálením intimních partií, výtokem a bolestí při sexu či močení. „Vaginální mykóza vzniká v důsledku přemnožení kvasinek v pochvě. Tyto mikroorganismy milují teplo a vlhko, proto je léto tolik rizikovým obdobím kvasinkových infekcí. Pravděpodobnost vzniku tohoto problému se zvyšuje i v důsledku stresu či konzumací velkého množství sladkého. Cukr totiž k množení kvasinek též přispívá,“ popisuje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Jak se mohou dámy před vaginální mykózou bránit? Především se doporučuje dbát na důslednou intimní hygienu, nosit prodyšné – nejlépe bavlněné – spodní prádlo a nezůstávat dlouho ve zpoceném či mokrém oděvu. Rovněž se vyplatí vyhýbat se veřejným bazénům a koupalištím s nedostatečně chlorovanou vodou. Rizikové mohou být také termální bazény či vířivky, protože v teplé vodě se mikroorganismy obecně množí snáze. „Jako preventivní opatření proti kvasinkové infekci slouží zvýšený příjem probiotik, ale i vitaminů a minerálů pro posílení obranyschopnosti,“ upozorňuje MUDr. Pavel Turčan. V tomto ohledu pomohou doplňky stravy, například speciálně pro ženy určený přípravek Sarapis Mensis s přírodními extrakty a komplexem vitaminů, které přispívají k udržení normálního stavu pokožky a sliznic i ke správné funkci imunitního systému.

Zánět močového měchýře: Prochladnout není problém ani v létě

Další typickou letní infekcí, která též postihuje zejména ženy, je zánět močových cest. Dle studie zveřejněné v odborném magazínu Annals of Epidemiology se nejméně třetina všech žen do 24 let již alespoň jednou ve svém životě s touto nepříjemností setkala. Mezi její příznaky patří především bolest v podbřišku, časté nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Infekce močových cest nejčastěji vzniká v důsledku prochladnutí – například pobytem v chladné vodě, delším nošením mokrých plavek či vysedáváním na chladných površích. Rizikovými faktory jsou též nedostatečná hygiena, nedostatečný pitný režim, nechráněný sex, střídání sexuálních partnerů či anální sex.

Nepodceňujte placebo efekt. Dokáže vás vyléčit i ze závažné nemoci

Jako prevence zánětu močových cest se doporučuje hodně pít a zbytečně neignorovat „volání přírody“. Pokud totiž moč v močovém měchýři dlouhodobě zadržujeme, přispíváme tím k množení bakterií. Stejně tak je vhodné odskočit si na toaletu po sexuálním styku, naopak před sexem by si dámy měly dopřát očistu intimních partií. Někdy ke vzniku zánětu přispívají i parfémované vložky či lubrikanty.

Letní žár: S rostoucím libidem přibývá pohlavních infekcí

Letní období přeje i dalšímu druhu infekcí, které mohou rovnocenně potrápit ženy i muže, jde o pohlavní infekce. V teplých prázdninových měsících totiž vlivem zvyšující se hladiny hormonu serotoninu, na jehož tvorbě se podílejí sluneční paprsky, roste libido. Jak však v létě narůstá četnost sexu, roste i riziko přenosu pohlavních infekcí. Z těch jsou v tuzemsku patrně nejběžnější chlamydiové infekce, které jsou obzvláště rizikové. V drtivé většině případů probíhají bez příznaků, případně se projevují jen poměrně nevýraznými symptomy: bolestí při močení, únavou či bolestí svalů a kloubů. Pokud se ovšem neléčí, mohou způsobit neplodnost, a to jak u žen, tak i u mužů – u dam jako následek hlubokého pánevního zánětu, u mužů pak kvůli chlamydiemi zaviněné neprůchodnosti chámovodů či deformaci spermií. Mezi další časté pohlavní infekce pak patří třeba kapavka či syfilis.

„Proti pohlavním infekcím se můžete bránit zejména používáním kondomu, pečlivou hygienou před i po styku a také partnerskou věrností či alespoň omezením sexuálních partnerů. Důležité jsou též pravidelné kontroly u lékaře,“ vysvětluje MUDr. Pavel Turčan a doplňuje, že pokud se pohlavní infekcí nakazíte, obvykle se léčí antibiotiky. Pro muže, kteří prodělali chlamydiovou infekci, je pak vhodný například i doplněk stravy Fertilan, který pomáhá zvýšit kvalitu spermií a přispívá k udržení normální plodnosti.

Diskuze

Reklama