Jak zvládnout výchovu hyperaktivního dítěte: Důležitá je trpělivost a chladná hlava

19. Července 2018
Veronika Hándlová
Na dítě s ADHD musíte mít trpělivost.
Zdroj Pixabay
Témata: ADHD , dítě , rodina , porucha
Pravdou je, že hyperaktivních dětí, tedy dětí s ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), nebylo dříve o moc více než dnes, jen daná porucha nebyla pojmenovaná. Naštěstí už ale je, a proto víme, jak s dítětem, které má trochu více energie, zacházet.

Pokud máte doma dítě trpící tímto syndromem, je potřeba mít opravdu svatou trpělivost, a to ve všech směrech. Děti s ADHD nejsou hloupé, mohou být dokonce velmi inteligentní, a přesto domů nosí špatné známky. Nerozčilujte se, může za to porucha pozornosti, která je léčitelná. Lidé, kteří trpí lehkou formou ADHD, prášky brát nemusí, jiným mohou ale zásadně pomoci.

V pozdějším věku se pak stává, že dospělí jedinci nejsou schopni se soustředit na řízení a zmatkují. Léčba jim ale pomůže mít volant pevně v rukou. Říká se, že pracovní výkon lidí s ADHD je jeden den nadprůměrný a druhý den nejsou schopni ze sebe vydat výkon téměř žádný. Na braní prášků není nic ostudného. Ba naopak. Život vám mohou zlepšit už napořád, ale zpět k dětem.

Vědci vytvořili krevní test, který odhalí počínající Alzheimerovu nemoc

Kromě zmíněné trpělivosti byste měli zachovat chladnou hlavu. Je bez pochyb, že vaše dcera či syn se vás budou neustále ptát, co jste říkali, a nebo se vás ptát prostě nebudou, jelikož nevnímali, co jste říkali. Pokyny říkejte jednoduše, věcně a důrazně. V případě neuposlechnutí je zopakujte, ale pořád klidným hlasem.

ADHD děti se obvykle nedokáží soustředit na více věcí. Když jim vybíráte aktivity, vycházejte z toho, co konkrétně je baví. A hlavně, za každých okolností jim naslouchejte. Takto postižené děti vnímají mnohdy svět lehce jinak a jejich emoce se liší od ostatních, proto když se vám budou chtít svěřit, nechejte je mluvit.

Diskuze

Reklama