Podle vědců existuje spojitost mezi šedivěním a stresem. A ještě jedním faktorem, který neovlivníme

10. Dubna 2017
Redakce Lifee.cz
Maminko? Tatínku?
Zdroj Sciencealert.com
Panenky se stáčí k šedivějícím kořínkům. A mysl ke všem výzkumům o spojitosti stresu a šedivění, které jste četli na internetu. Panikaříte při pohledu do zrcadla? Hoďte se do klidu. Protože nejsilnějším původcem šedivění je něco, co my sami nemůžeme ovlivnit.
Reklama

Geny.

Že první šedé vlasy obvykle připisujeme nadměrnému stresu, není náhoda. Bylo vypracováno mnoho studií, které tento můstek potvrzují.

Podle studie z roku 2011 stres tahá za nitky DNA. A spolu s tím vytahuje i barvu z našich kadeří.

Výzkum z roku 2009 zase obviňuje přirozené stárnutí. S ním slábne produkce speciální ochranné bílkoviny, která vlasům zabraňuje blednutí zevnitř.

Rozhodující povel k šedivění však tělu dává genetika.

Jen málo expertů zkoumalo vliv stresu na šedivění u lidí.
Pinterest.com

„U většiny lidí nejsou šedivé vlasy důsledkem toho, co udělali, ale genetických faktorů, které jsou mimo jejich kontrolu,“ řekla Nina Goad z Britské asociace dermatologů televizi BBC.

Zastáncům této teorie nahrává i fakt, že drtivá většina výzkumů obviňujících stres byla provedena na myších. O vlivu na lidské šedivění tedy lze jen spekulovat.

„Neexistuje žádný důkaz o souvislosti nástupu šedivění a stresu, jídelníčku nebo životního stylu,“ napsal Rodney Sinclair, profesor dermatologie na Univerzitě v Melbourne, pro server The Conversation.

Až se tedy nazítří podíváte do zrcadla, neobviňujte se. A třeba si zanadávejte na své rodiče.

Zdroj: Science Alert

Diskuze

Reklama