Přátelství mezi mužem a ženou? Naivní představa, která má ale pramálo společného se sexem

31. Října 2017
Redakce Lifee.cz
Co je to přátelství? Muž vám odpoví jinak než žena.
Zdroj Pixabay.com
Mohou být muž a žena přáteli? Zeptejte se několika lidí a dostanete různé odpovědi. Přece jen je ale budete moct rozdělit do dvou skupin. Podle toho, zda vám odpovídali muži, nebo ženy.

Vždycky si na něj najdete čas. Je třeskutě vtipný, můžete se před ním absolutně uvolnit a projevit svůj mužský princip, který v romantických vztazích skrýváte. Nestydíte se, že vám uklouzne sprosté slovo. Nebojíte se mu říct všechno. Je totiž nestranný pozorovatel. Nezaujatý rádce. Někdo, kdo není ovlivněn city k vám. Prostě nejlepší kámoš.

Napadá vás při popisu někdo z vaší minulosti nebo současnosti? Pokud první varianta, vzpomeňte si, kdy jste se viděli naposledy. Pokud druhá varianta, položíme vám ještě jednu otázku: je skutečně vaše přátelství citově a sexuálně neposkvrněné?

Tady už se jednoznačného „ano“ možná nedočkáme. Protože přátelství mezi mužem a ženou je přinejmenším komplikované. Jestli vůbec možné…

Muži definují přátelství diametrálně odlišně než ženy.
Pxhere.com

Vzpomeňme na výzkum z letošního roku, který uskutečnila sociální síť MeetMe. Vyhodnotila informace o svých 6 500 uživatelích a zjistila pozoruhodnou shodu: více než polovina z nich někdy fantazírovala o sexu s nejlepším kamarádem nebo kamarádkou. Skoro 40 % uvedlo, že se tak skutečně stalo, zatímco dvě třetiny připustily, že by do toho šly, kdyby se naskytla příležitost.

Je ale sex opravdovým klínem v přátelství mezi mužem a ženou?

Ne tak docela.

Jako spíš to, jak muž a žena přátelství definují.

Kamarádi na jedno použití

Na to se zaměřil profesor Robin Dunbar z Oxfordské univerzity. Svému výzkumu podrobil čerstvé vysokoškoláky. Zajímalo ho, jak se změnila jejich přátelství s odchodem na univerzitu.

A zatímco pro ženy je přátelství srovnatelné se sourozeneckým vztahem nebo vztahem dvou spřízněných duší, pro muže jen prostředek k tomu, aby svůj volný čas netrávil sám.

Přátelství se z hlediska vnímání žen blíží sourozenectví. Pro muže to znamená mít jen parťáka na ven.
Pixabay.com

„Zdali vydržela původní přátelství u žen, záleželo na množství vynaloženého úsilí spolu mluvit po telefonu,“ uvedl profesor. „Naopak hovory po telefonu neměly absolutně žádný vliv na chlapecká přátelství. Ta vydržela, pokud [muži] dělali věci společně. Šli na fotbalový zápas, do hospody na drink, zahráli si malou kopanou. Museli vyvinout úsilí.“

Své závěry okomentoval detailněji: „Ženy mají o dost intenzivnější blízká přátelství. Muži nemají sklony taková přátelství udržovat. Spíš mají skupinu čtyř parťáků, se kterými podnikají různé věci. Je to daleko neformálnější. U mužů je to ,sejde z očí, sejde z mysli‘. Prostě si najdou další čtyři kámoše, se kterými půjdou pít.“

A jsme u jádra pudla. Pokud vaše přátelství s mužem nevydrželo, možná se k němu přimotala jiná žena, která s ním rovněž sdílela všechno. A další. A další. Možná už neměl kapacitu vyslechnout vás všechny, a tak musel selektovat. Což pro něj nebylo zřejmě nic bolestivého, ohlédneme-li se na slova profesora Dunbara.

Zdali skončíte v posteli, záleží i na vytrvalosti vašeho přítele.
Pixabay.com

Přátelský sex“? To se muž opravdu snažil

Pokud jste našly někoho, s kým si skvěle rozumíte, ale nedovede si představit „něco víc“, buďte obezřetné, ať k němu nepřilnete příliš. Muži neradi investují příliš svého času. Své přátele nebo přítelkyně vyzvou k tomu, aby jim dělali společnost. Po splnění účelu je se stejnou lehkostí pustí.

A zdali se mezi vámi a jím odehraje něco víc, záleží zase jen na tom, jak moc je ochoten investovat do platonického vztahu.

Od přátelství s mužem si tak mnoho neslibujte. Ani jeho přerod v romantický vztah, ani to, že vám muž zůstane věrný alespoň jako kamarád.

I když výjimka už nejednou potvrdila pravidlo.

Zdroj: The Telegraph, Andrea Vránová

Diskuze

Reklama