Proč psi udělají kolečko, než si lehnou? Americký vědec na to přišel

18. Února 2018
Redakce Lifee.cz
Získávají tím pocit bezpečí? Nebo jen odhání havěť? Čtěte dál a dozvíte se, proč se psi před lehnutím točí.
Zdroj PetPenser.com
„Pes učí chlapce věrnosti, vytrvalosti a otočit se třikrát předtím, než si lehne,“ řekl kdysi humorista Robert Benchley. Pokud máte psa, jeho podivného zlozvyku před spánkem jste si určitě všimli. Americký vědec Stanley Coren nyní přichází se zajímavým vysvětlením: čtyřnozí mazlíčci si tím vytváření pomyslné hnízdo.

Spekulací ohledně tohoto chování psů se během let vyrojilo mnoho. Zatímco jedni tvrdili, že se jedná o evoluční dispozici, druzí argumentovali pocitem bezpečí, který tím mazlíček získává. Mezi návrhy na vysvětlení psí rotace bylo i zahnání možné havěti nebo odhalení kamínků či větviček, které by odpolední siestu mohly znepříjemnit.

A ještě jedna teorie přicházela v úvahu – pes si chozením dokolečka tvoří pomyslné hnízdečko. Třeba tak, že si pod sebou před lehnutím ušlape trávu. Americkému vědci právě tato domněnka přišla nejrozumnější, a tak se ji rozhodl ověřit.

Vědec Stanley Coren ověřil teorii, že psi nebudou mít motivaci otáčet se na hladkém povrchu.
Ask.com

Pro experiment sezval 62 psů s jejich majiteli. Ještě předtím ale vyrobil drátěnou ohrádku, kterou umístil do kouta velké otevřené místnosti. Střídavě ji vyložil hustě tkaným plochým kobercem a chomáčovitou podestýlkou, simulující nerovný povrch v přírodě.

Polovina majitelů vložila své mazlíčky do ohrádky s hladkým povrchem, druhá na hrbolatou podestýlku. Poté se přesunula na druhý konec místnosti a četla si časopis, nebo pila kávu. Páníčkové vyčkali 15 minut. Výzkumník sedící vedle nich mezitím zaznamenával chování psů před ulehnutím.

Výsledky Corena nepřekvapily. Zatímco na hladkém koberci udělalo minimálně jedno celé kolečko před lehnutím 19 % psů, na chundelatém 55 %, tedy třikrát více oproti psům v ohrádce s plochým kobercem.

Někteří mazlíčci do hrbolaté podestýlky dokonce před ulehnutím kopali.
Barkpost.com

Další zajímavostí vyplývající z výzkumu je počet otočení. Pouze jediný pes udělal na hladkém povrchu více než jedno kolečko, kdežto na nerovném až 19 % psů. Několik mazlíčků navíc do hrbolaté podestýlky kopalo a šlapalo po ní, než se začalo točit. To se v případě hladkého povrchu nestalo ani jednou.

Jak Stanley Coren upozorňuje, tento experiment nemusí být hlavním důvodem testovaného chování psů, ale pouze jedním z jeho indikátorů.

Diskuze

Reklama