Slavná fenka Lajka nebyla prvním živým tvorem ve vesmíru. Připoměňme si její slavný, ale smutný příběh

20. Dubna 2018
Lucie Trávníčková
O Lajce byl natočen i loutkový film
Zdroj zdroj: facebook
Nebyla prvním živým tvorem ve vesmíru, ale rozhodně se stala nejslavnějším. Před šedesáti lety ji Sověti vyslali do vesmíru, ze kterého se už nikdy nevrátila.

Její příběh je jako z hollywoodského filmu. Svět si tuto roztomilou fenku spojuje s prvním letem do vesmíru a napsané to má v textu i Wikipedie. Není to ale pravda. První živé bytosti ve vesmíru byly octomilky, které se na zem vrátily živé a zdravé. Lajka je ovšem coby zvířecí kosmonaut nejslavnější.

V roce 1951 začal speciální sovětský tým testovat vliv letu v raketoplánu na živý organismus. Američané, kteří se Sověty zápasili, kdo dřív dobude vesmír, v té době vysílali do vesmíru cvičené opice. Ty se ale ukázaly jako nevyhovující pasažéři, protože propadaly velké panice při startu raketoplánu. Rusové se rozhodli pro psy. Na začátku roku 1952 putuje do výzkumného sovětského ústavu prvních patnáct pokusných pejsků. Rok na to jsou dva z nich vyneseni raketou až do výše 110 km, kde je hranice vesmíru. Když se raketka vrátila na zem, byl velký důvod k oslavám. Pejsci byli sice lehce v šoku, ale jinak jim absolutně nic nebylo.

Lajka přichází na scénu

Tyto pokusy pokračují další tři roky. Rusové v té době do vesmíru vypustí první družici jménem Sputnik a rozhodnou se překročit hranici vesmíru a do vesmírného prostoru vypustit živou bytost. To, že zatím neexistoval způsob, jak raketu z oběžné dráhy dostat zpět na zem vlastně ani nikoho nezajímalo.

Pro sebevražednou misi vybrali fenku Lajku, která byla odchycena v ulicích Moskvy jako toulavý pes. Vědci věřili, že díky jejímu těžkému životu na ulici bude mnohem lépe snášet tvrdé podmínky letu a kosmického výcviku. I její povaha byla naprosto ojedinělá. Byla prý velice klidná a flegmatická. Nebyla tolik hysterická jako americké opice.

Nejbohatší muž planety Bill Gates. Toto jste o něm možná nevěděli

Kosmický výcvik malé psí kosmonautky musel být opravdu krutý. Byla na 20 dní zavřena v malé a těsné kleci, aby si zvykla na prostory raketoplánu a denně podstupovala výcvik na rotující centrifuze, která simulovala přetížení při startu a hluk motoru. K jídlu dostávala nutriční gely, které měla jíst i ve vesmíru. Musela se odnaučit jíst tuhou stravu.

Lajka letí do vesmíru

Den před osudným letem si Lajku vzal jeden z vědců na noc domů, aby si mohla pohrát s jeho dětmi. Věděl, že nemá šanci se z vesmíru vrátit. 3. listopadu 1957 přichází Lajčin velký a poslední den. Byla vynesena do vesmíru. Na rozdíl od předešlých psích kolegů se s jejím návratem vůbec nepočítalo.

Rusové vydali prohlášení, že Lajka start přežila a 8 dní kroužila živá a zdravá okolo země. Potom jí došel kyslík a ona se udusila. Realita byla mnohem horší. Podle všeho zemřela krátce po startu. Její smrt zavinil obrovský stres a také přehřátí organismu. Od Sputniku se totiž neoddělil plánovaný blok A a teplota v raketě začala rychle stoupat na 40 stupňů, což nervově vypjatý pejsek nemohl dlouho vydržet. Lajka zahynula asi po 5 hodinách letu.

Zemřela zbytečně?

Lajka dokázala, že živý tvor může přežít stav beztíže a otevřela dveře vesmíru i lidem. Před slavným letem Jurije Gagrina bylo do vesmíru vysláno dalších 48 psů. Jedno ze štěňat přeživší vesmírné kosmonautky dostal jako dar prezident Kennedy.

Diskuze

Reklama