Svatováclavské korunovační klenoty. Je pověst o temné kletbě jen pověrou, nebo se zakládá na pravdě?

5. Dubna 2018
Lenka Šebestová
Korunovační klenoty dlouho provází hrozivá kletba
Zdroj zdroj: profmedia.cz
Témata: klenoty , kletba , válka , atentát , smrt
České korunovační klenoty jsou údajně proklety. Legenda praví, že ten, kdo si na hlavu nasadí svatováclavskou korunu do dvou let zemře. V české historii se pár podobných nešťastlivců opravdu našlo. Mezi těmi nejslavnějšími byl dokonce sám Reinhard Heydrich, který zemřel na následky atentátu. Zakládá se legenda na pravdě, nebo je to všechno jen pouhá náhoda?

Svatováclavská koruna je opředena řadou legend a pověstí, které ji provází už několik set let. Nejslavnějším důkazem o pravosti toho, co se o ni povídá je prý sám Reinhard Heydrich.

Heydrich a osudné setkání s korunou

Reinhard Heydrich přijel do Prahy se svým synem Klausem v listopadu roku 1941. Tehdejší prezident Československa mu byl nucen odevzdat všech sedm klíčů od korunní komory. Událost to byla, dle dobových fotografií, opravdu honosná a velkolepá. Na Pražský hrad se sjelo mnoho vysoko postavených říšských funkcionářů a novinářů. Návštěva Heydricha a jeho pózování u korunovačních klenotů mělo symbolizovat jeho ,,ochranu“ tohoto významného českého symbolu.

Zvažujete, kam vyrazit o prázdninách na dovolenou? Zavítejte na Kubu

Opravdu si Heydrich nasadil korunu?

To se dnes s určitou přesností říci nedá, protože pro to neexistují důkazy. Korunu totiž neměl nasadit pouze sobě, ale také svému synovi Klausovi. Jde tedy spíše o legendu.

To ale není důvod, aby legenda o prokleté koruně nežila svým životem dál. Reinhard Heydrich zemřel po osmi dnech na následky zranění způsobené atentátem, který na něj spáchali dva čeští parašutisté – Josef Gabčík a Jan Kubiš. Jeho syn Klaus zemřel při nehodě. Nešťastnou náhodou vjel se svým kolem pod kola automobilu. Stalo se tak 24. října 1943.

Mají tyto události spojitost s korunovačními klenoty, nebo se jedná jen o velkou náhodu?

Diskuze

Reklama