5 nejdražších filmů, jaké kdy byly natočeny. Kolik stály tyto největší trháky?

26. června 2018 Lucie Trávníčková
pixabay
pixabay

Jaký film stál nejvíce peněz? To se dá dnes odhadnout jen zhruba. Hollywoodské společnosti nejsou nijak transparentní, a tak nezbývá, než se držet oficiálních údajů pro veřejnost. Z toho nám vychází, že nejdražší Hollywoodské filmy jsou zhruba tyto.
Částky jsou udávané pouze za natáčení a není do nich započítán marketing a propagace filmu. To by čísla vzrostla ještě mnohem více.

Páté místo – Na vlásku

Na roztomilé pohádkové komedii o princezně zavřené ve věži, která má kouzelné vlasy, pracovalo studio Disney dlouhých šest let. Film spolykal 260 milionů dolarů a stal se tak nejdražším animovaným filmem historie. Na vlásku si vedlo dobře. Skvěle ho přijali diváci i kritici. Pohádka byla úspěšná. Po uvedení do kin vydělala 2x tolik.

Čtvrté místo – Spiderman 3

První a druhý díl o této komiksové postavičce zaznamenal velký úspěch a třetí díl byl rozhodnut, už když se natáčel díl druhý. Na filmu se tentokrát rozhodně nešetřilo. Spiderman 3 stál filmovou společnost 258 milionů dolarů. Velkou chybou byla změna scénáristy. Možná díky tomu nedosáhl třetí díl takového úspěchu jako filmy předešlé. Fanoušci a kritici ho označili za nejslabší díl trilogie. I tak se stal velice výdělečným. I přes velmi vlahé přijetí dokázal vydělat přes 800 milionů dolarů. I když bylo plánováno i čtvrté pokračování, kvůli vlahým reakcím se do toho filmaři raději nepouštěli.

Třetí místo – Titanic

Titanic. Nejúspěšnější a v té době také nejdražší biják na světě. Na natáčení filmu bylo také mnoho českých kaskadérů. Jeden Čech také ve filmu česky mluví. Je to ve scéně, když se pokouší Jack s Rose zachránit plačící dítě, ale jeho otec jim ho vyrve z ruky a začne na ně česky volat, co dělají, že je to jeho dítě. Film utopil 200 milionů dolarů a stal se nejdražším snímkem své doby. Při dnešní inflaci by natáčení stálo o sto milionů více. S tímto rozpočtem se stává třetím nejdražším filmem historie. Spolu s rekonstruovanou 3D verzí z roku 2012 vydělal přes 2 miliardy dolarů.

Druhé místo – Piráti z Karibiku, Na konci světa

Kdo by nemiloval Jacka Sparowa? Natáčení třetího dílu jménem Na konci světa probíhalo současně s natáčením dílu druhého. I přes rekordní náklady se stal film velmi úspěšným, ale stejně jako u Spidermana byl diváky a kritiky hodnocen jako díl nejslabší. Film o pirátech stál 300 milionů dolarů a do roku 2011 se stal nejdražším filmem historie.

První místo – Piráti z Karibiku, Na vlnách podivna

Studio Disney na svých filmech opravdu nešetří. U tohoto filmu je počítání inflace úplně zbytečné. Na vlnách podivna je suverénně nejdražší film, jaký kdy byl na světě natočen. Film stál 370 milionů dolarů. Během jednoho týdne promítání v kinech přinesl film do kapsy filmařů přes miliardu dolarů, ale i přes to není tento díl až tolik oblíbený. Ohlasy kritiků a diváků byly celkem špatné.

Zdroj:Highfive