Reklama

Dochází nám herci! Festival Ekotopfilm upozorňuje na hubení zvířat

22. Září 2016
Editor Foodstory
Ekotopfilm upozorní na tematiku hubení zvířat a jejich alarmující počet.
Zdroj Media:list
Přijďte na festival, dokud je na co se dívat! Tak volá o pomoc Ekotopfilm, nejstarší mezinárodní festival dokumentárních filmů s environmentální tematikou, který se mimo jiné zaměří na problematiku hubení zvířat. V pražském hotelu Olšanka odstartuje 15. října a potrvá do 19. října.
Reklama

Mnohé druhy zvířat po celém světě jsou na pokraji vyhynutí. Až z naší planety vymizí úplně, už nebude možné pozorovat je ve volné přírodě a natáčet přírodopisné filmy z africké savany nebo indonéského pralesa.

To je alarmující sdělení nové kampaně festivalu Ekotopfilm, kterou zpracovala agentura Mark BBDO tak mistrně, že byste za africkými záběry kameramanského štábu Stevea Lichtaga v režii Luboše Vackeho rozhodně nehádali obec Raná v Českém středohoří. Zaměřila se rapidní úbytek lvů v posledních letech. 

Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody žije ve volné přírodě řádově už jen pár desítek tisíc lvů.
Britannica.com

Lvi byli dříve rozšířeni skoro po celé Africe. V 90. letech 20. století experti stanovili jejich počet na 100 000 kusů. Do roku 2015 se ale stavy rapidně snížily a podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) žije ve volné přírodě řádově jen pár desítek tisíc jedinců.

Lev nemá v přírodě žádného přirozeného nepřítele, tedy kromě člověka. V posledních letech se čím dál více zabíjí ze sportu a pro zábavu, přičemž zvířata jsou lovena zbabělým, neuctivým způsobem a hlavně zbytečně. Největší nebezpečím pro tento ohrožený druh však zůstávají pytláci. Lví kosti se staly velmi ceněným zbožím na asijských trzích s tradiční medicínou.

Asiaté mají ze lvů byznys. Jejich kosti se používají v populární tradiční medicíně.
Nationalgeographic.com

„Vyzýváme proto diváky, aby přišli na první český ročník renomovaného mezinárodního festivalu Ekotopfilm a zamysleli se nad poselstvím dokumentárních snímků z celkem 23 zemí,“ uvádí pořadatelé akce. 

Bohatá nabídka témat se točí kolem ochrany životního prostředí, ale primárně zdůrazňuje palčivou otázku udržitelnosti. Ta se kromě zdrojů přírodních týká především na rozvoje lidského potenciálu a individuální zodpovědnosti nás všech. Zájemci se tak při sledování až 81 filmů mohou vydat na mikroskopickou safari po lidském těle, zjistit, jak se dá v dnešním světě žít bez peněz, stravovat zadarmo nebo se podívat se do úchvatných scenérií pouští, pralesů, moří či horských ledovců.

V čele poroty zasedne Steve Lichtag, jehož snímky získaly více než 80 ocenění po celém světě.
Ceskatelevize.cz

Kromě soutěžní části festivalu, která se koná 15. až 19. října 2016 v Praze v hotelu Olšanka, poputují snímky i s doprovodným programem do více než 50 měst republiky v rámci festivalové tour. 

„Posláním festivalu je nás všechny bavit, spojovat, vzdělávat i přinášet řešení. Jinak nám v budoucnu nezbyde než natáčet přírodní dokumenty za pomoci filmových triků či zvířat s falešným rohem,“ dodávají organizátoři Ekotopfilmu.

Podívejte se na upoutávku festivalu Ekotopfilm:

Zdroj: Tisková zpráva

Diskuze

Reklama