Reklama

Pocta ekonomovi Tomáši Sedláčkovi i Vaření z odpadu. Ekotopfilm festival rozdával ceny

31. Října 2016
Editor Foodstory
Tomáš Sedláček si za významný přínos k popularizaci alternativního přístupu k ekonomii vysloužil skleněnou poctu – Honour of Ekotopfilm.
Zdroj Ekotopfilm.cz
Festival Ekotopfilm 2016 ve středu 19. října vyvrcholil v grande finále, rozdaly se ceny v sedmi tematických kategoriích a porota udělila také speciální ocenění Grand Prix.
Reklama

Tomáš Sedláček si za významný přínos k popularizaci alternativního přístupu k ekonomii vysloužil skleněnou poctu – Honour of Ekotopfilm. Digitální fotoaparát si jako výhru ve festivalové foto soutěži odvezl Jirka Kučík až na severní Moravu. Zatímco filmové ceny putují do celého světa, festival se chystá na několikaměsíční výlet po velkých českých městech. První zastávkou bude 2. 11. 2016 Děčín.

Ve středu večer proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů prvního českého ročníku festivalu Ekotopfilm. Mezinárodní odbornou porotu nejvíce ohromil britský snímek Mikroporod, který poukazuje na význam mikroorganismů při přirozeném narození dítěte, a už dnes slouží jako učební pomůcka pro porodní asistentky.

Členka poroty Joanna Jedrusik a Miloslava Kramná z organizace APERIO předaly cenu režisérce Mikroporodu Toni Harman.
Ekotopfilm.cz

„Film musí mít formu a obsah. U dokumentárních snímků očekáváme navíc poselství. Tento dokument vidí jako ohrožený druh přímo člověka. Ukazuje diagnózu a současně i řešení, které může změnit naši budoucnost,” vysvětlila při předávání polská umělkyně a porotkyně Joanna Jedrusik. Cenu si osobně přiletěla převzít něžnější polovička filmařského páru, režisérka Toni Harman.

Ne všichni tvůrci se však mohli předávání zúčastnit osobně. V případě kategorie Úspěšné příběhy: lidské aktivity hlavní aktér rakouské road movie: Vaření z odpadu David vzkázal tedy jen přes obrazovku: „Make food, not waste – and of course Make love!“  („Tvořte jídlo, ne odpad – a samozřejmě se milujte!“), ruští tvůrci vítězného investigativně-publicistického snímku Akce Prirazlomnaya / The Platform pak vyslali svého českého zástupce.

Lenka Teska Arnoštová předává cenu za film Yellowstone.
Ekotopfilm.cz

Ruská tvorba zabodovala také v kategorii filmů pro děti a mládež snímkem sester Poliektových Můj děda byl třešňový strom, jenž ač kreslený, dokáže diváky během 13 minut i rozplakat. Přírodopisný snímek Yellowstone naopak publikum v mnoha momentech rozesmál, stejně jako sám německý filmař Oliver Goetzl v děkovné zdravici, kde si s diváky připil šampaňským alespoň virtuálně.  Íránský tvůrce oceněného krátkého filmu Kapitán Soleiman poděkoval bez přípitku, ale zato persky.

V kategorii Věda a technologie zazářil další, tentokrát francouzský, drobnohledový snímek Lidské tělo: mikroskopické safari, který fascinující formou představuje život nejen na Zemi, ale hlavně na těle.

Česká dokumentaristika se v letošním ročníku neumístila, ale můžeme pogratulovat alespoň slovenským sousedům k úspěšnému sedmnáctiminutovému příběhu o technologii: Klimatická chyba.

Spoluzakladatel festivalu Peter Lím předává cenu Tomášovi Sedláčkovi.
Ekotopfilm.cz

„Průběh festivalu, účast a pozitivní ohlasy předčily všechna naše očekávání,“ ohodnotil posledních několik dní ředitel českého Ekotopfilmu František Štefan v závěrečném poděkování, „a to přesto, že nám do něj vstoupily nejen volby, ale třeba i návštěva Dalajlámy, což už je velká konkurence.“

Vyhlášením vítězných snímků v Praze ovšem festival rozhodně nekončí. Naopak jde o impuls pro festivalovou tour, která v příštích měsících objede téměř 50 měst v republice, kde kromě projekce právě oceněných snímků nabídne festival také zajímavé přednášky nebo program dopoledního Junior festivalu. Listopad bude patřit severním Čechám, festival už 2. 11. 2016 vyrazí do Děčína.

Zdroj: Tisková zpráva

Diskuze

Reklama