Automechanik, který skončil u hokejové reprezentace: Jan „Gusta“ Havel slaví 76 let

10. Listopadu 2018
Redakce Lifee.cz
Zkušenosti, které mohou od této legendy přebírat malí hokejisté jako od trenéra, jsou bohaté.
Zdroj youtube
Bývalý československý hokejový útočník, který svou zemi reprezentoval na třech mistrovstvích světa a dvou olympijských hrách. Ač vyučený automechanik a absolvent poděbradské hotelové školy, hokej byl vždy jeho největší vášní.

Jan Havel se narodil 10. listopadu 1942 v Kolíně. V obci Pašinka udělal své první hokejové krůčky. Do svých deseti let tam hrál hokej a v 5. třídě tajně začal chodit do kolínského hokejového klubu -  a to bez vědomí rodičů. Když na to jeho tatínek přišel, místo trestu jej na tréninky a zápasy dokonce začal vozit on sám.

Po několika sezonách narukoval do Dukly Litoměřice na základní vojenskou službu a i přesto, že šlo o slabší oddíl, do konce soutěže dokonce bojoval v lize o titul krále střelců. V následující sezoně byl poslán do Dukly v Jihlavě a po roce byl přesunut do Sparty, kde zůstal až do poloviny 70. let. Naposledy ve své kariéře přestoupil v roce 1975 do pražské Slavie, kde působil čtyři roky.

Výběr koníčků: Jak zjistit, jaký zájmový sportovní kroužek je pro vaše dítě ten pravý?

Jako reprezentant si svůj debut odbyl v roce 1966, hrál v letech 1967-1971 na všech šampionátech, krom roku 1970, startoval i na zimních olympijských hrách v letech 1968 a 1972.

Na svém kontě má úspěchy, jako například trojnásobný vítěz Spenglerova poháru, dvojnásobný nejlepší střelec hokejové ligy, člen Klubu hokejových střelců, All Star týmu HC Sparta Praha, Síně slávy českého hokeje a mnoho dalších.

Diskuze

Reklama