Cestovatelé jsou veselejší a kreativnější. Lékaři objasnili, jak cestování mění naše mozky

12. Března 2018
Redakce Lifee.cz
Toulky divočinou mimo jiné výrazně zvýší vaší kreativitu.
Zdroj Shutterstock.com
Taky rádi poznáváte nové země nebo jen tak bloumáte krásnou krajinou? Pak by vás mohlo zajímat, jaký vliv to má na váš mozek.

Vědci v poslední době shromáždili řadu dokladů svědčících o tom, že cestování na náš mozek působí mnohem blahodárněji, než si dříve mysleli.

Důvod? Ukázalo se, že výpravy do vzdálených, divokých a v ideálním případě i neosídlených končin nás nejen obohacují o nové dojmy, ale také nám pomáhají alespoň na chvíli přestat myslet. A podle odborníků „vypnutí mozku“ představuje ten nejlepší způsob, jak se zbavit špatné nálady.

Vyprchala kreativita? Vyrazte ven!
Budgetdirect.com.au

Nejzajímavější ovšem je, že pokud se nám to skutečně podaří, náš mozek může být doslova transformován. Jistá studie ukázala, že u lidí, kteří se procházejí v lese, dojde už po pouhé hodině a půl k významnému snížení aktivity takzvané prefrontální kůry. Přitom platí, že právě tato mozková oblast je zodpovědná za psychická onemocnění.

Vědci se rovněž rozhodli prozkoumat, jak změny mozku zapříčiněné pobytem v přírodě mohou ovlivnit náš každodenní život. Za tímto účelem požádali několik dobrovolníků, aby strávili pár dní mimo město a po celou dobu tohoto „vyhnanství“ měli vypnutá všechna svá elektronická zařízení. Následně je podrobili sérii testů. Výsledky byly úžasné – schopnost kreativního myšlení dotyčných jedinců se zlepšila o celých 50 %.

Pokud se tedy chcete těšit dobrému duševnímu i tělesnému zdraví, zabalte si batoh. A vyrazte ven.

Zdroj: Bright Side

Diskuze

Reklama