Dnes, 8. května se narodil slavný Lex Barker. Skvělý představitel Old Shatterhanda a Tarzana

8. Května 2018
Pavel Dvořák
V Evropě byl hvězdou. V rodném USA neprorazil
Zdroj fdb.cz
Témata: život , smrt , dědictví , divadlo , Vinnetou , film , USA , Evropa
Kdyby Lex ještě žil, oslavil by dnes 99. narozeniny. Postava zkušeného zálesáka a pokrevního bratra Vinnetoua z románů Karla Maye mu měla pomoci dobýt Hollywood. Místo toho dobyl Evropu. Neskolil ho indiánský šíp ani nepřátelský kmen, nýbrž infarkt, kterému v pouhých 54 letech podlehl. Jaký byl život tohoto idolu všech žen?

Rodina ho v herectví nepodporovala

Už od dětství snil o herecké kariéře. Bohužel ve své rodině pochopení nenašel. Neustále mu byla tato kariéra vymlouvána. Když později přišel za rodiči s tím, že to jako herec opravdu myslí vážně, otec ho vydědil. Barkerovi byli velice zámožní a bohatí a kvůli synově lásce k divadlu mu nepřenechali ani halíř. Musel se tedy začít živit sám a začít úplně od nuly. Byl to pro něj obrovský šok. Narodil se do zlaté klícky, kde si mohl dovolit cokoliv, a najednou neměl peníze ani na kus chleba.

Těžké začátky

Mohl zdědit miliony dolarů a nikdy nepracovat, ale raději si vybral cestu a život obyčejných lidí. Živil se, jak se dalo. Dělal kulisáka nebo osvětlovače. Dálkově studoval na té nejlevnější škole, která se našla, a nakonec odešel do armády. Vypukla druhá světová válka a Amerika byla do ní vtažena útokem na Pearl Harbor. Za války působil v Sicílii, kde byl těžce zraněn na hlavě. Podrobil se tedy operaci. Kvůli tomuto zranění do smrti trpěl silnými bolestmi hlavy a migrénami.

Dnes slavíme Den vítězství. Ve světě skončila druhá světová válka

Tarzan

Když skončila válka, zamířil rovnou do Hollywoodu. Tam opravdu hrál, ale nevýrazné role, samé štěky. Za čas se na něj usmálo štěstí a získal velkou roli Tarzana ve stejnojmenném filmu. Role mu velice sedla. Lex byl urostlý a svalnatý, a to bylo pro tuto roli žádoucí. Filmů s Tarzanem natočil hned několik. Po čtyřech letech to ale vzdal. Bál se, že bude v této roli navždy zaškatulkován.

Prapodivný německý western

Když seknul s rolí Tarzana, neměl opět práci. Jeho třetí manželství se také rozpadalo a on najednou nevěděl, co se sebou. Začal tedy pít a závislosti na alkoholu se už nikdy nezbavil. Na večírku v Římě potkal německého producenta, který se v něm zhlédl. Řekl mu, že má pro něj dokonalou roli, ale že musí v Evropě zůstat. Nabídka, kterou Lex dostal, ho lehce šokovala. Němci budou točit film odehrávající se v USA. Vznikat bude v Jugoslávii a hlavní postava, kterou je indián, má být Francouz. Rodilému Američanovi to muselo přijít jako největší vtip v životě. Nejdříve se celému nápadu vysmál, ale později musel své rozhodnutí přehodnotit. Peníze docházely a on stále neměl žádnou práci. Tak tedy kývnul.

Old Shatterhand

Prvním filmem, kde ztvárnil slavného Old Shatterhanda, se jmenoval Poklad na Stříbrném jezeře.  Měl obrovský úspěch a dodnes je v Německu filmem s historicky nejvyšší návštěvností, netrumfly ho ani pozdější americké trháky typu Titaniku. Z Barkera se stal boháč. Pořídil si jachtu a vilu ve Španělsku. V roce 1966 byl v Německu vyhlášen nejpopulárnějším zahraničním hercem.

Osobní život v troskách a (ne)přítel alkohol

Alkoholu se vzdát nedokázal a celkem byl 5x ženatý. Žádný jeho vztah nevydržel. Jednou se stal i vdovcem. Jeho žena zemřela na leukémii. Chtěl se dokonce oženit i pošesté. To už ale nestihl. V New Yorku na ulici plné lidí ho přepadl zničehonic infarkt, kterému podlehl. Když zemřel, nikdo nevěděl, že na chodníku leží slavný Old Shatterhand. V Americe byl neznámým a druhořadým hercem. V Evropě hvězdou...

Diskuze

Reklama