Edgar Allan Poe: Muž s vlasy jako Havran, který svými díly stále udivuje celý svět, zemřel před 169 lety

7. Října 2018
Redakce Lifee.cz
„Ze všeho, co jsem četl, nabývám přesvědčení, že Spojené státy byly pro Poea jediné velké vězení a jeho vnitřní, duchovní svět básníka nebo i pijáka byl jediným vytrvalým úsilím uniknout vlivu této odporné atmosféry.“ - Charles Baudelaire
Zdroj wikipedia, unsplash
Mnohokrát je označován za zakladatele detektivek a novel, proslavil se svými fantastickými a mystickými příběhy. Poe v jedné ze svých esejí doložil, že jeho poezie, ač s působivou obrazností, hudebností a melodičností, vznikla na základě racionálního principu: přesné dávky smutku, melancholie a tragické ironie.

Edgar Allan Poe se narodil 19. ledna 1809 v americkém městě Boston ve státě Massachusetts, jeho rodiče byli kočovní herci a on sám měl dva další sourozence. Jeho otec byl alkoholik a opustil rodinu, když byl malému Edgarovi zhruba jeden rok, a jeho matka zemřela o rok později na tuberkulózu. V sirotčinci v Richmondu se Poea ujala rodina Allanů, odkud pochází jeho prostřední jméno. Žili určitou dobu i v Liverpoolu a tajemnost Anglie inspirovala tohoto spisovatele celý jeho život.

Ač vysoce inteligentní a zdvořilý, Poe uměl být také velice prudký a divoký a už jako mladý měl problémy s disciplínou, alkoholem a hráčskými dluhy. Alkohol a drogy dostávaly Poea do deprese a tyto intenzivní stavy jej stály pozici šéfredaktora v periodiku Southern Literary Messenger. V roce 1845, kdy uveřejnil Havrana, zažil krátké období slávy, ale poté sklouzl zpět do deprese a bídy.

Nenápadná žena s geniálními příběhy: Před 128 lety se narodila Agatha Christie, královna detektivek

Vzal si za ženu svou třináctiletou sestřenici v roce 1836, ta ovšem zesnula o jedenáct let později. Poe za svého života ztratil všechny ženy, které miloval, a odmítal pomoc všech lidí, kteří mu ji nabízeli.

Dne 3. října 1849 byl nalezen opilý na chodníku avšak navzdory okamžité hospitalizaci o 4 dny později svůj boj prohrál. Zemřel v kómatu na krvácení do mozku.

Nejznámější Poeovy povídky jsou: Vraždy v ulici Morgue, Zánik domu Usherů, Jáma a kyvadlo, Vrah jsi ty!, Smrtihlav, Černý kocour.

Diskuze

Reklama