Jak bude naše planeta možná vypadat za 100 let?

Budou se za 100 let pod Tower Bridge procházet lední medvědi?
Zdroj: Oli Scarff/Businessinsider.com

Klimatolog Gavin Schmidt se pokusil odhadnout, jak by Země mohla vypadat za 100 let. Je blízko pravdě, nebo se ve svých předpokladech naopak mýlí?

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 18. 08. 2016 18:42

Schimdt je přesvědčen, že globální oteplování nelze zastavit. Jinak řečeno – i kdyby emise oxidu uhličitého ze dne na den klesly na nulu (což se samozřejmě nestane), důsledky naší dosavadní činnosti by klima ovlivňovaly ještě několik set let.

K čemu všemu by tedy v nadcházejících letech mohlo dojít? Do roku 2050 prý v Grónsku během letních měsíců nebude žádný led a do roku 2100 se hladina oceánů zvýší o 60 až 90 centimetrů, což vyžene přibližně 4 miliony lidí z jejich domovů.

Businessinsider.com

Zatímco na pólech výrazně ubyde ledu, v tropickém pásu bude pokračovat okyselování oceánů, které absorbují zhruba třetinu veškerého oxidu uhličitého z atmosféry. To zničí minimálně polovinu všech korálových útesů.

Léta v tropech budou mnohem víc horká a směrem na sever vzroste počet teplejších dní v roce o 10 % až 20 %. Vodní zdroje budou vysychat a stoupne výskyt silných bouří i požárů. A tak dále.

Problém podobných klimatologických scénářů ovšem spočívá v tom, že opakovaně selhávají. Toho si je dobře vědom například i slavný prognostik Nate Silver, který tvrdí, že ve skutečnosti jim nevěří ani samotní jejich autoři, Schimdta nevyjímaje. Kromě toho řada klimatologů vliv člověka na oteplování záměrně zveličuje. Je tedy pravděpodobné, že realita bude úplně jiná.

Zdroj: Bussines Insider

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články