Jeho manželkou byla nespoutaná Frida: Malíř Diego Rivera zemřel před 61 lety

24. Listopadu 2018
Redakce Lifee.cz
Diego Rivera byl jeden z hlavních představitelů uměleckého směru zvaného muralismus.
Zdroj wikipedia
Témata: malíř , Mexiko , umění , komunismus
Mexický malíř, aktivní komunista, představitel muralismu, avantgardního uměleckého vyjádření spjatého s mexickou revolucí, a manžel Fridy Kahlo. I takový byl jeho život.

Celým jménem Diego María de la Concepción Juan Nepomuceno Estanislao de la Rivera y Barrientos Acosta y Rodríguez se narodil se svým dvojčetem Josém Carlosem 8. prosince 1886 v mexickém městě Guanajuato. Jeho rodina se přestěhovala do Mexico City a Diego se díky svým uměleckým vlohám dostal na Academii de San Carlos. Později také získal stipendium umožňující studijní cestu po Evropě – pobýval hlavně ve Španělsku, kde studoval díla mistrů, jako byli Francisco Goya, Diego Vélazquez a El Greco. Lákala ho také Paříž, kde se ocitl poprvé v roce 1909 a potkal zde ruskou malíčku Angelinu Petrovnu Bělovu, která se stala jeho partnerkou.

Vystavoval v New Yorku, Mnichově, Vídni, Praze, Amsterdamu a Bruselu. V roce 1919 se poznal s Davidem Siqueirosem, který později s Riverou a Josém Orozcem budou hlavními představiteli mexického muralismu. V roce 1921 se Rivera vrátil do Mexika, kde se začal angažovat i politicky – například tím, že vstoupil do komunistické strany. Rivera pracoval na výzdobě amfiteátru Simóna Bolívara, tuto fresku obdivovala i mladičká Frida Kahlo. S tou se oženil v roce 1929.

Nezlomná Frida Kahlo prožila komplikovaný vztah: Z jejích obrazů čiší bolest

Rivera věřil, že umění by mělo sloužit přímé sociální a politické funkci a že malíř by měl vytvářet hlavně díla pro veřejná prostranství. Na svých plátnech zobrazoval např. politické panorama mexické historie, používal teplé barvy navozující pocit nostalgie a intimity.

Zemřel 24. listopadu 1957 v Mexico City na selhání srdce: symbolicky ve svém ateliéru. Je pochován v mexickém Pantheonu.


V roce 2002 byl natočen film Frida, kde si hlavní roli zahrála Salma Hayek, Diega Riveru pak ztvárnil Alfred Molina.

Diskuze

Reklama