Kam jen zmizely? Americký fotograf zachytil naši posedlost telefony a tablety, aniž by je měl v záběru

15. Ledna 2018
Redakce Lifee.cz
Digi mánie vládne světu. Americký fotograf Eric Pickersgill zachytil její odvrácenou stranu.
Zdroj Refinery29.com
Věčně klopí hlavy a mají plné ruce. Třímají v nich totiž smartphone nebo tablet. A to i tehdy, když tráví chvíle v kavárně s těmi nejbližšími. Právě takoví lidé inspirovali Erica Pickersgilla k projektu Removed („odstraněný“ či „vzdálený“). Americký fotograf zachytil posedlost technologiemi svérázným způsobem – všem aktérům před stisknutí spouště vytáhl zařízení z dlaně. Výsledkem je série 34 fotografií, která ukazuje komičnost i odcizenost „technologických závisláků“.

Nad tématem nemusel Pickersgill dlouze přemýšlet. Promítl se mu před očima, když si před dvěma lety v kavárně Illium v newyorském městě Troy sedl ke stolu vedle čtyřčlenné rodiny.

„Byly tam dvě dívky s otcem a všichni věnovali pozornost svému zařízení, aniž by si povídali. Maminka s sebou telefon neměla a dívala se z okna. Vypadala tak izolovaně, i když byla na dosah ruky nejdůležitějších lidí v jejím životě,“ řekl serveru Refinery29 autor fotosérie.

Popudem k vytvoření této fotosérie byla rodina v newyorské kavárně Illium, jejíž členové se kromě maminky mlčky věnovali svým smartphonům.
Refinery29.com

Po této zkušenosti se zapřísáhl, že se bude více soustředit na přítomnost. Jenže moc mu to nešlo. Na rozdíl od rodiny, kterou spatřil v kavárně, však Pickersgillovi chorobné nutkání kontrolovat displej k něčemu pomohlo.

Když se třetí den od zážitku v kavárně probudil s pohledem na svou prázdnou dlaň, ve které ještě před usnutím držel telefon, rozsvítila se mu v hlavě pomyslná žárovička. „Podíval jsem se na svou prázdnou dlaň a ta měla tvar, jako by v ní mobil pořád byl.“ Američan tak našel způsob, jak zaznamenat pocity, které v něm vyvolala rodina onehdy v Illiu.

Když se Eric Pickersgill jednou ráno probudil a uviděl prázdnou dlaň, ze které mu vypadl telefon, nápad na zpracování tématu byl na světě. Na obrázku autor snímků se svou ženou Angie.
Refinery29.com

Série o 34 snímcích zobrazuje pestrou škálu situací. A některé mohou vyvolat úzkost – obzvlášť ta, kde jsou čerství novomanželé natočeni od sebe a zabořeni do displejů. Nebo kde manželé Eric a Angie Pickersgillovi leží na manželské posteli zády k sobě a věnují se jen svému digitálnímu mazlíčkovi. „Chci ukázat, že jsem toho součástí. Nepatřím k těm, kteří soudí společnost, sám jsem do ní zapletený,“ doplnil fotograf.

Celý projekt můžete zhlédnout na osobních webových stránkách Erica Pickersgilla.

Diskuze

Reklama