Látkové tašky jsou ve skutečnosti méně ekologické než plastové. Zapomnělo se na jejich výrobu

Výroba látkových tašek spolkne dvojnásobně více elektřiny a čtyřnásobně více materiálu než výroba plastových tašek.
Zdroj: Etsy.com

Ve Francii bylo na počátku letošního roku zakázáno používání jednorázových igelitových tašek. To kvůli bezhlavému plýtvání i smrtelnému riziku pro mořské i létající živočichy. A řada zemí ji hodlá následovat. Četly ale tuto studii?

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 12. 09. 2016 16:09

Látkové tašky na rameno jsou fenoménem. Na ulici jsou k vidění všude a u mládeže dokonce nahradily kabelky a batohy. Jejich produkce se spustila v roce 2007 – výrobci věřili, že se jim tak podaří snížit uhlíkovou stopu, kterou zanechávají zákazníci.

V posledních několika letech těší propagátory ekologického způsobu života. Nahrazují totiž plastové tašky i sáčky, kterými se dáví vodní živočichové i ptactvo.

Přístup to je zajisté šlechetný. Ale jen do zveřejnění studie z roku 2011.

Britská instituce Enviromental Agency spustila výzkum zaměřující se na ekologický dopad několika druhů nákupních tašek: papírových, bavlněných, biologicky rozložitelných (ze škrobu a polyesterových polymerů) a čtyř tašek s různou hustotou polyethylenu.

Tyto čtyři tašky zahrnovaly standardní tašky z vysokohustotního polyethylenu (HDPE) a znovupoužitelné tašky s nízkohustotním polyethylenem.

Výsledky nedopadly příznivě pro látkové (bavlněné) tašky. Podržte se, zelení stoupenci – opětovné použití plastové tašky třikrát má stejný dopad na životní prostředí jako použití látkové tašky 393krát!

Hlavním problémem látkových tašek je jejich výroba. Spolknou více materiálu než klasické HDPE plastové tašky. Během produkce vypustí do ovzduší 271 kg oxidu uhličitého oproti 1,6 kg v případě plastových tašek! Vyžadují dvojnásobné množství elektřiny. A konečně vyprodukují při výrobě čtyřikrát více odpadu než plastové HDPE tašky.

Pokud berete ohled na životní prostředí, měli byste používat plastovou tašku tak často, jak jen to půjde, navrhuje studie. A pokud už máte bavlněnou, alespoň ji s sebou noste na nákupy, dokud se nerozpadne, abyste si uvědomili její udržitelný potenciál. Koneckonců to je její poselství.

Zdroj: Science Alert

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články