Myslíte si, že je lidské oko dokonalé? Ale kdeže. Podívejte se, jak vidí zvířata

11. Června 2018
Lucie Trávníčková
I když zvířata třeba neumí vnímat barvy, tak jako my, je jejich zrak mnohem lepší, než ten lidský
Zdroj pixabay
Témata: pes , zvíře , oči zrak , smysl
Lidské oko se skládá z 25 milionů barev a odstínů. Díky zraku člověk získává dvě třetiny informací o svém okolí. Zdá se vám to přímo fantastické? Tak to věřte, že člověk oproti zvířatům vidí opravdu špatně.
Reklama

Pes

Dlouho se mělo za to, že psi vidí černobíle. Nyní už víme, že to tak úplně pravdou není. Pes vidí barevně, ale jen v omezené míře. Oproti člověku, který je schopen vnímat tři základní barvy – modrou, červenou a zelenou, je u psů tato schopnost omezena pouze na modrou a žlutou. Psi tedy nedokáží rozeznat zelenou a červenou. Zřejmě jsou také krátkozrací, protože se jim špatně ostří na větší vzdálenost. Bez pohybu hlavy ale vidí mnohem větší území než oči člověka. Za tuto vlastnost vděčí postavení očí.

Včela

Včela má, jako spousta jiného hmyzu, oči složené z několika tisíců menších oček, které mají vlastní čočku a sítnici. Svět tedy vnímá jako jednu velkou mozaiku. Barvy včely nevnímají stejně jako my, ale spíše na ultrafialovém spektru. Protože se pohybují rychle, dokáží vnímat kolem 280 obrazů za sekundu. To je také důvod, proč se například mouchy dovedou tak mistrně vyhnout plácačce na mouchy.

Jak nakupovat a přitom neutratit? Jde to. Stačí se chovat podle tohoto návodu

Kočka

Kočky nejsilněji vnímají modrou a zelenou barvu. Díky svým očí kočky vidí mistrně i v noci. I tak jsou podle všeho kočky lehce krátkozraké.

Had

Hadi až tak skvělý zrak nemají. Vidí pouze to, co se pohybuje. Nepohybující se kořist se pro ně stává neviditelnou. Některé druhy hadů mají opravdu špatné oči. Dokáží rozeznat jen tmu a světlo. Nevnímají svět jako my, dokáží vnímat teplotu kořisti. Ve tmě tedy vidí skvěle.

Diskuze

Reklama