Nenápadná žena s geniálními příběhy: Před 128 lety se narodila Agatha Christie, královna detektivek

15. Září 2018
Redakce Lifee.cz
Agatha Christie občas používala pseudonym Mary Westmacott.
Zdroj Pixabay.com
Na světě existuje málo lidí, kteří by neznali její jméno, nebo alespoň jméno jejích postav. Hercule Poirot, slečna Marplová… postavy, které obživly díky brilantní mysli a neotřelým nápadům anglické prozaičky.

Celým jménem Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová, rozená Millerová, se narodila do typické viktoriánské rodiny dne 15. září 1890 v anglickém Torquay. Své základní vzdělání získala od rodičů a později odjela do Paříže, kde se chtěla zlepšit ve francouzštině a studovat hudbu.

Vdala se za důstojníka Archibalda Christieho v roce 1914. Během první (a později i druhé) světové války pracovala jako dobrovolná ošetřovatelka a lékarnice v Ashfieldu – zkušenosti s léky a jedy využívala často při psaní svých detektivních případů. V roce 1919 porodila dceru Rosalind.

Sir Arthur Conan Doyle. Slavný stvořitel Sherlocka Holmese svou postavu nenáviděl

První kniha, Záhada na zámku Styles, vyšla v Británii již v roce 1921. Agatha Christie publikovala více než 80 románů, povídových sbírek a divadelních her. Psala hlavně detektivky. Drtivá většina jejích děl byla zfilmována (např. Vražda v Orient-expresu) – velice proslavený je kupříkladu seriál Hercule Poirot s hercem Davidem Suchetem v hlavní roli.

V roce 1926 se nervově zhroutila, a to nejen kvůli smrti své matky, ale také kvůli manželské krizi (s manželem se rozvedla v roce 1928) – a na jedenáct dnů zmizela. Tento incident se nikdy zcela nevyjasnil, ani po jejím nalezení v hotelu v Harrogate.

Roku 1956 byla jmenována Komandérem britského impéria a roku 1971 jí byl udělen titul Alžbětou II.: „Dáma britského impéria.“ Zemřela přirozenou smrtí 12. ledna 1976 ve věku 85 ve svém domě ve Winterbooku.

Diskuze

Reklama