Před 16 lety v tento den začaly jedny z nejděsivějších povodní. Jak to tenkrát celé bylo?

6. Srpna 2018
Lucie Trávníčková
Byly to první povodně, které způsobily tak obrovské škody
Zdroj Pixabay
Témata: povodně , voda , léto , výročí
Povodeň roku 2002 zasáhla Prahu v rozsahu, který si nikdo nedokázal představit. Celkem 50 tisíc lidí muselo opustit své domovy, velká voda v metropoli napáchala škodu za 27 miliard korun.

6. srpna 2002 začala počasí v Čechách ovlivňovat tlaková níže, která se svým frontálním systémem pozvolna postupovala k východu. Do 7. a 8. srpna vytrvalé silné srážky naplnily většinu jihočeských a západočeských řek. Ve čtvrtek 8. srpna již na některých místech dosáhla povodeň svým rozsahem padesátileté vody, čímž odstartovala jedna z nejhorších událostí v Česku.

Voda ve Vltavě dosáhla na výšku hladiny téměř osmi metrů, průměrně je to přitom jen 77 centimetrů. Voda se v Praze dostala do míst, kde ji nikdo nečekal. Nejvíce byly postiženy oblasti Lahovic, Karlína, část Libně, Troji včetně ZOO a Podbaby. Velké škody napáchala povodeň zejména na systému metra, kde se vyšplhaly do výše přibližně šesti miliard korun.

Šílená situace panovala také v pražské ZOO. Celkem 134 zvířat povodeň nepřežilo. Mezi nejznámější oběti patřili slon Kadíra, hrošice Lentilka a Barborka, pár hrošíků liberijských, gorilí samec Pong, jeden medvěd a jeden lev. Jistě si pamatujete také příběh lachtaního samce Gastona, kterého Vltava odnesla až do Německa, kde uhynul na celkové vyčerpání.

Chystáte se na vodu? Zde jsou 4 mýty o vodáctví, které o tomto sportu kolují

Roku 2013 přišla do Prahy další povodeň. Díky rozšířenému systému ochrany živel napáchal mnohem menší škody, oproti 27 miliardám to tentokrát byly čtyři miliardy.

Záplavy z roku 2002 v číslech:

  • 17 lidí přišlo o život
  • 134 zvířat z pražské ZOO přišlo o život
  • v 6 krajích byl vyhlášen nouzový stav
  • 753 postižených obcí
  • 225 000 evakuovaných lidí
  • 73,3 mld. Kč škod, z toho přes 6 mld. Kč pražské metro
  • nejvyšší průtok na Vltavě v Praze 5 300 m³/s

Diskuze

Reklama