Před 44 lety zcela vyhořela jedna z nejvýznamnějších funkcionalistických staveb v Praze — Veletržní palác. Šlo o jeden z největších požárů v moderní historii města, hasiči ho likvidovali 6 dní

14. Srpna 2018
Redakce Lifee.cz
Když hořel Veletržní palác...
Zdroj Magistrát hlavního města Prahy
Veletržní palác vznikl podle návrhu architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla v letech 1925 až 1928. S podlahovou plochou asi 13 500 m2 patřil v té době mezi největší stavby tohoto typu na světě.
Reklama

Do války Veletržní palác sloužil jako sídlo  firmy Pražské vzorkové veletrhy a v průběhu okupace byl využíván jako shromaždiště pro Židy Čech a Moravy před transportem do koncentračních táborů. No a později v něm sídlil třeba Tuzex. 

Významným, bohužel však ne v pozitivním slova smyslu, datem pro tuto funkcionalistickou budovu se stal 14. srpen 1974, kdy v něm vypukl obrovský požár. Likvidován byl šest dní a požár byl tak silný, že ho téměř zničil.

Nikdo nefotí slavné památky jako on. Tento umělec snímá to, co nepostřehne žádný turista

Dva roky ležel ladem a až roku 1976 se kladně rozhodlo o jeho rekonstrukci. Podílela se na ní Národní galerie v Praze, která budovu získala. Reknostrukce trvala až do 90. let 20. století a drží si svou tvář v podstatě dodnes. Nyní slouží jako prostor pro stálou expozici Umění 20. a 21. století.

Ve stálé expozici se nacházejí díla světových umělců, jako jsou Mucha, Picasso, Monet nebo van Gogh. Kromě toho na obrovské ploše najdete mimo další výtvarná díla neskutečné hodnoty také exponáty z architektury, fotografie, designu nebo třeba scénografie.

Diskuze

Reklama