Reklama

Rozostřené pozadí, ateliérové světlo a dalších 8 fotografických triků, na něž je vaše zařízení krátké

13. Září 2017
Redakce Lifee.cz
Kousek alobalu vyčaruje v pozadí rozostřená světýlka.
Zdroj Boredpanda.com
Špičkové fotografické zařízení ještě nezaručuje krásné fotky. Pokud s ním jeho majitel dobře neumí nebo mu chybí základní fotograficko-estetická průprava, příliš toho se svým našlapaným „strojem“ nesvede. Dosáhnout přitažlivé kvality fotek s mobilem je o něco těžší, avšak ne nemožné. Jen si musíte trošku pomoct…
Reklama

A protože ve vašich žilách koluje česká krev, určitě si hravě poradíte. Existuje několik triků, díky nimž získají vaše fotografie profesionální vzhled. Ať už disponujete několika objektivy, nebo jen zařízením, co se vejde do kapsy:

1. Rozostřené pozadí

Boredpanda.com

Neboli „bokeh“ určitě znáte. Zvyšuje atraktivitu fotografie a dovoluje vyniknout objektu v popředí. Rozostřené pozadí snadno vytvoříte pomocí alobalu, bodového světla, zrcadla a lepicí pásky.

Alobal zmuchlejte a znovu rozložte. Pověste ho za fotografovaný objekt a posviťte na něj reflektorem tak, aby světlo nebylo v záběru. Objekt postavte na zrcadlo před alobalovou oponu. Efektní pozadí připomínající mihotavé hvězdy pozvedne snímek na profi úroveň.

Boredpanda.com

2. Podvodní snímky

Boredpanda.com

Pokud je voda pro vaše fotografické zařízení polibkem smrti a toužíte si vyfotit něco pod hladinou, sežeňte si akvárium. Pořádně ho vyleštěte. Požádejte někoho, aby ho ponořil pod hladinu a zároveň do něj nenateklo. Nyní můžete v akváriu přidržet své zařízení a cvakat, dokud vašeho asistenta nebudou bolet ruce.

Boredpanda.com

3. Efektní stín

Boredpanda.com

Udělat pěknou portrétní fotografii umí dnes kdekdo. Abyste vynikli, musí mít váš snímek něco extra. Co třeba zahalit kus tváře do tajemného stínu? Že v okolí takový není? Vždyť ho nepotřebujete. Jen cedník a někoho, kdo vám přes něj posvítí.

4. Reprezentativní pozadí

Boredpanda.com

Tento trik uplatníte při fotografování menších objektů s režimem „makro“. Třeba jídla nebo upomínkových předmětů. Pěkné a čisté pozadí ukáže objekt v luxusním světle. Jak ho vytvořit? Pomocí tapety, balicího papíru nebo kusu látky. Při maximálním přiblížení nebude ohraničenost pozadí vidět. A snímaný objekt před jednolitým pozadím krásně vynikne.

5. Měkké světlo

Boredpanda.com

Portréty focené s použitím softboxu vypadají vždycky líp, než když se spoléháte jen na blesk. Představit si ho můžete jako zmenšeninu stanu, co je zdola otevřený. Softbox pomáhá usměrňovat světlo tam, kam chcete, a zároveň ho zjemňuje.

Boredpanda.com

Vy si ale nepotřebujete pořizovat softbox – postačí bílý igelitový sáček. Lehce ho nafoukněte, uvažte kolem blesku (dejte ale pozor, aby se ho přímo nedotýkal kvůli teplu a možnému povolení igelitu) a pusťte se do focení. Výsledek bude mít daleko příjemnější, teplejší barvy než s pouhým použitím blesku.

6. Pohyblivá kamera

Boredpanda.com

Teď něco pro ty, co se věnují natáčení. Víte, že si můžete doma vytvořit pojízdnou kameru? Pomocí ručníku! Rozložte ho na stůl, položte na něj zapnutou kameru a pomalu za ručník tahejte. A už to jede!

7. Když chybí světlo…

Boredpanda.com

… přivolejte Vánoce! Vytáhněte elektrické svíčky na stromeček a rozvěste je kolem snímaného objektu. Pokud zachycujete něčí tvář, vyzvěte jejího majitele, ať u ní svíčky přidrží. Docílíte měkkého, intimního osvícení.

8. Co je malé, může být velké

Boredpanda.com

Díky správné perspektivě. Předměty posazené blízko objektivu působí robustněji, s rostoucí vzdáleností se zmenšují. S touto znalostí můžete zachytit atraktivní scény, jako je ta na fotce.

Boredpanda.com

9. Z ptačí perspektivy

Boredpanda.com

Fotíte-li jídlo nebo nějaký předmět, stačí pochopitelně vyskočit na židli nebo na stůl (ale opatrně, ano? :) Toužíte-li ale zachytit sami sebe a nikdo jiný po ruce, přichází na řadu… izolepa!

Boredpanda.com

Ne nadarmo se o ní říká, že spraví všechno. Najděte doma kus kartonu, složte jej tak, aby posloužil coby dočasná polička (viz obrázek) a přilepte ho ke stropu. Se samospouští se můžete těšit efektním selfíčkům, které jen tak nikdo nemá!

10. Vytvořte si instagramový filtr pomocí slunečních brýlí

Boredpanda.com

Ten správný čas nasadit růžové brýle… na objektiv. Zabarvená (světlá) skla dodají vaší fotografii zajímavý barevný filtr, který na Instagramu nenajdete.

Zdroj: BoredPanda

Diskuze

Reklama