Tajemství koled: Od kdy jsou tyto lidové písně spjaty s Vánocemi?

19. Prosince 2018
Redakce Lifee.cz
Koledy jsou s Vánocemi spjaty od nepaměti.
Zdroj QAP.cz
Vánoční koledy byly všechny původně s náboženskou tematikou a oslavovaly tak narození Ježíše Krista. Ty se sice zachovaly dodnes, avšak přibyly k nim i další bez náboženských prvků. Nejznámější vánoční koledy pocházejí od Jana Jakuba Ryby.

Samotné slovo koleda má původ v latinském "calendae". Ještě před příchodem křesťanství byl tento výraz spojený s oslavami zimního slunovratu. Šlo o zpěvy, které se zpívaly, aby přinesly blahobyt a šťastné dny.

Vánoční koledy pak vznikly ve středověku, kdy děti za zpěvu koled obcházely chalupy sousedů a koledovaly si o výslužku. Tou jim nejčastěji bylo sušené ovoce, oříšky, med nebo jiné laskominy.

Zpívající kozy vám přejí veselé Vánoce. Poslechněte si jejich nové album!

Historie křesťanských vánočních koled sahá do 13. století, podle legendy je autorem první koledy svatý František z Assisi. Jednou ze zajímavostí je, že v 15. století bylo v Polsku přeloženo hodně koled z češtiny, šlo o koledy Jednoty bratrské. Vánoční koledy se zpívaly původně pouze během doby vánoční, v posledním půlstoletí se však oproti původní tradici zpěvu adventních písní a rorát začaly zpívat již během adventu.

V současné době se koledami myslí především písně s vánoční tematikou, ty už nemusí být vždy náboženského charakteru. Jejich podbízivou melodií si tak dokonale můžete navodit atmosféru vánočního klidu a pohody. Vánoční koledy milují také děti, které si je snadno zapamatují a rychle se je naučí zpívat, čímž dostane Štědrý den nový rozměr.

Vánoční koledy dnes znějí po celou dobu adventu na mnoha místech po celém světě. Často je slyšíme i v obchodních centrech nebo na vánočních trzích, protože dotvářejí nezaměnitelnou atmosféru. Samozřejmě jsou i součástí bohoslužeb. Mezi ty nejznámější koledy patří Tichá noc, která vznikla až počátkem 19. století v Německu. Dále můžeme jmenovat třeba Narodil se Kristus Pán, Chtíc aby spal, Půjdeme spolu do Betléma, Nesem vám noviny, Jak si krásné neviňátko a Štědrej večer nastal.

Diskuze

Reklama