Tato „ušatá“ chobotnička zmátla vědce. Udělala něco, co nečekali. Podívejte se

22. Února 2018
Redakce Lifee.cz
Chobotnice grimpoteuthis zaskočila vědce. Svýma „ušima“ ale nikoliv.
Zdroj Earthtouchnews.com
Svět je místo, které nás pořád může překvapit. S tímto výrokem by jistě souhlasili výzkumníci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru. Při zkoumání Mexického zálivu totiž narazili na „ušatou“ chobotničku grimpoteuthis, která udělala něco neočekávaného.

Experti z výzkumnické lodi Okeanos Explorer se vydali do kolébky Golfského proudu na jednu z expedic. Při průzkumu zachytili kamerou chobotnici grimpoteuthis. Té se někdy přezdívá „chobotnice Dumbo“ – vyčnívají jí z hlavy ploutve, které připomínají uši létajícího slona Dumbo ze stejnojmenného disneyovského filmu.

Jen co vědci ale chobotnici zbystřili, udělala něco, co je zmátlo – stočila svá chapadla do ruliček. Nikdy předtím nic takového neviděli.

Chobotnice grimpoteuthis žije nejméně tři kilometry pod mořskou hladinou. Roztomilé „uši“ jsou výsledkem evoluce v těsném sepětí s životním prostředím.

V těchto hloubkách sežene grimpoteuthis potravu jen obtížně. „Uši“ jí umožní vodou pomalu proplouvat. To je efektivní cesta, jak v hlubokém moři ušetřit energii.

Tento malý podmořský živočich je důkazem, že o pozemském životě stále nevíme všechno.

Zajímáte se o životní prostředí? Tento student si vás získá:

Student z Islandu představil rozložitelnou pitnou lahev, kterou můžete klidně sníst

Zdroj: Tech Insider

Diskuze

Reklama