Reklama

Tento duhový strom je prý nejkrásnější na světě

9. Prosince 2016
Redakce Lifee.cz
Blahovičník oloupaný se chlubí pestrobarevným kmenem.
Zdroj Thewildpapaya.com
Šušká se, že je to nejnádhernější strom na světě. A možná vám postačí jediný pohled, abyste lidem tohoto názoru dali za pravdu.
Reklama

Latinsky eucalyptus deglupta, česky blahovičník oloupaný. Až přezdívka vám ale napoví, proč jsou z něj obyvatelé planety Země paf. Takzvaný duhový blahovičník byste poznali i ze vzdálenosti několika metrů: chlubí se pestrobarevným kmenem.

Není to ale jediné unikum tohoto vzrostlého fešáka. Pochází z Filipín a je to jediný blahovičník, který má původ na severní polokouli.

V původních deštných pralesech může dorůstat výšky až 76 metrů a daří se mu tam, kde hodně prší. Mimo tyto oblasti ale bývá o polovinu nižší. A méně zářivý.

16 nejkrásnějších stromů na planetě

Když poprvé odlupuje svou kůru, objeví se na jeho kmeni nejprve zářivě zelená. Postupně se ale vybarví do odstínů modré, oranžové, fialové a vínové. Ve své nejkrásnější fázi mohou kolemjdoucí obdivovat vertikální duhové obrazce po celé délce kmene.

Dnes se na něj můžete jet kromě Filipín podívat do Kalifornie, Texasu, na Floridu i Havaj. Neslouží však jen pro potěchu oka, ale i papírenskému průmyslu – jeho dřevo se využívá k výrobě papíru.

Jsme ale toho názoru, že na to je ho obrovská škoda. I když je celá příroda sama o sobě úžasná, některá její díla hraničí se zázrakem. Blahovičník oloupaný mezi ně bezesporu patří.

Zdroj: Business Insider

Diskuze

Reklama