Toto nejsou fotografie. Ale hyperrealistické kresby jednoho precizního umělce

Jen uhel a tužku. Nic víc Arinze Stanley ke své práci nepotřebuje.
Zdroj: Arinze Stanley
Toto nejsou fotografie. Ale hyperrealistické kresby jednoho precizního umělceToto nejsou fotografie. Ale hyperrealistické kresby jednoho precizního umělceToto nejsou fotografie. Ale hyperrealistické kresby jednoho precizního umělceToto nejsou fotografie. Ale hyperrealistické kresby jednoho precizního umělce+ 11 fotek+ 12 fotek

Jak dlouho může vznikat takový portrét? Vteřinu, než cvakne spoušť, a pak několik desítek minut ve Photoshopu? Teoreticky ano. Ty, které najdete v tomto článku, však přicházely na svět i 10 dní čistého času. Protože jsou nakreslené.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 26. 04. 2017 17:00

Neuvěřitelné? Spíš naopak – hyperrealistické. Nigerijec Arinze Stanley odvádí uhlem či tužkou natolik bravurní práci, že jeho portréty nerozeznáte od fotografie.

A to ani když přistoupíte (nebo se nakloníte k monitoru) blíž. Stanley svým kreslířským nástrojem „leští“ každičkou vrásku i krůpěj potu.

Jeho dechberoucí dílo evokuje přesvědčení, že mu předcházely roky akademické průpravy.

Ale ouha – Stanley je samouk.

Arinze Stanley

„Díky Boží milosti se mi podařilo vypracovat se v kreslířském umění,“ řekl kolektivu Creators. „Tvorbu realistických kreseb jsem vždycky zbožňoval, ale moje vášeň vyeskalovala v roce 2012 poté, co jsem se setkal s několika hyperrealistickými umělci, jako Kalvin Okafor, Joel Rea a Emanuele Dascanio.“

Stanleyho portréty vzbuzují silné emoce. Především ale neklid a euforii. Vychylují diváka z komfortu své osobní zóny, když před něj staví detaily tváří, v nichž se zrcadlí bouřlivé niterní pochody. V syrovém černobílém provedení navíc ještě vystupují na povrch.

„Používám velice málo prostředků, od kreslířských uhlů po tužky z grafitu,“ odhalil část nezbytného náčiní. „Experimentuju s mnoha technikami, jako křížové šrafování a čmárání, ale v podstatě to ze mě proudí na papír.“

Arinze Stanley

„Někdy dokonce ztrácím nad tužkou kontrolu. Je to druh přenosu energie: ta prochází tužkou na prázdný kus papír a vzniká umění.“

Už z hyperrealistické (detailní) podstaty kreseb je jasné, že se nerodí přes noc. Přesnou dobu Stanley nezná, odhaduje však, že jeden portrét spolkne 200 až 300 hodin. Tedy v průměru 10 dní čistého času.

Své výtvory představil loni na debutové výstavě v Omenka Gallery ve městě Lagos po boku dalších nadšenců do realismu.

„Umění v Nigérii roste rapidním tempem a začíná se mu dostávat i globálního uznání.“

„Miluju tu jeho rozmanitost. Obsahuje tolik nádherných druhů, od současného umění k lokálnímu a dalším. Umění v Nigérii vzkvétá, ale cítím, že je tu ještě spoustu nevyužitého potenciálu.“

Jaký je ten Stanleyův? To můžete posoudit v galerii.

Zdroj: Creators

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články