Tři manželky, tuberkulóza, zármutek: básník Paul Éluard zemřel 18. listopadu na infarkt

18. Listopadu 2018
Lucie Trávníčková
Francouzský básník neměl lehký život.
Zdroj facebook
Francouzský básník, jeden ze zakladatelů surrealistického hnutí, antimilitarista, bojovník za svobodu, ale i smolař, obdivovatel Stalina a komunista. Takový byl Paul Éluard.

Eugène Emile Paul Grindel se narodil 14. prosince 1895 v Saint-Denis. Během první světové války působil na frontě jako zdravotník – tehdy se stál antimilitaristou, odpůrcem organizované války. V šestnácti letech onemocněl tuberkulózou, byl nucen ukončit studia a jet se léčit do Švýcarska, kde poznal svou první ženu Galu. Měli spolu jednu dceru.

Tehdy začal psát své první básně, stal se ústřední postavou pařížské dadaistické skupiny a později se zařadil do skupiny surrealistů. Jeho manželství časem pohltila krize a jeho problémy, promítané v jeho tvorbě, se znásobily návratem tuberkulózy a následně také odchodem jeho ženy, která jej opustila pro Salvadora Dalího. Podruhé se oženil v roce 1934 s modelkou jménem Nusch.

Jeho rukopis byl divoký a nespoutaný: Uplynulo 64 let od úmrtí malíře Henriho Matisse

Za druhé světové války byl členem francouzského hnutí Résistance. Bojoval i svými básněmi. V roce 1942 se stal členem Francouzské komunistické strany, což jej odklonilo od surrealismu. Často vyzdvihoval Stalina a veřejným prohlášením dokonce odsouhlasil popravu Záviše Kalandry (to se stalo v roce 1950 v rámci vykonstruovaného procesu s Miladou Horákovou).

Jeho žena Nusch zemřela předčasně v roce 1946 a svůj zármutek promítl do díla Le temps déborde. Věnoval se svým vášním: míru, svobodě, sebeovládání. Svou třetí ženu, Dominique Laure, potkal na Sjezdu obránců míru v Mexiku v roce 1949 a vzal si ji o dva roky později.

18. listopadu 1952 ukončil život francouzského básníka Paula Éluarda infarkt myokardu. Jeho pohřeb byl organizovaný komunistickou stranou a konal se v Charenton-le-Pont. Je pohřben v Paříži na hřbitově Père Lachaise.

Diskuze

Reklama