Vědci vyvinuli nejčernější černou na světě, která 3D objekty „mění“ na 2D

31. Března 2017
Redakce Lifee.cz
Busta, nebo výstřižek z černého papíru?
Zdroj Youtube.com
Podívejte se na jakýkoliv černý objekt v místnosti, ve které se právě nacházíte. Přestože je tmavý, rozeznáte jeho hrany, výstupky ba materiál, z něhož je vyroben, že? A teď si představte, že by byl tak černý, že byste neviděli nic než černou plochu. Britská společnost Surrey NanoSystems vyvinula materiál, který je prý černější než nejčernější barva na světě.
Reklama

Tady nejde jen o odstín. Ale schopnost pohlcovat světlo.

Tu má nový materiál, zvaný Vantablack 2.0, tak silnou, že ji ani spektometry nedokázaly změřit!

Podívejte se na identické busty níže.

Youtube.com

Obě jsou vyrobeny z bronzu, ale jen jednu z nich zahaluje Vantablack 2.0.

Bronzová socha bez nátěru odráží světlo tak, že dokážeme rozeznat jednotlivé obličejové rysy – vystupující nos, oční důlky či lícní kosti.

Při pohledu na druhou bustu jsme ale na pochybách, zda to není jen výstřižek z černého papíru. Její 3D rozměr odhaluje až pohled ze strany.

Youtube.com

Vantablack 2.0 pohlcuje prakticky všechno světlo. Díváte-li se na objekt překrytý tímto materiálem, jeví se jako plochý a prázdný.

Na rozdíl od svého předchůdce (nazvaného jednoduše Vantablack) však nový materiál neužívá uhlíkových nanotrubic.

V roce 2014 společnost oznámila, že vyvinula nejtmavší odstín černé. U tohoto materiálu naměřili nejvyšší hodnotu pohlcení světla v historii lidstva – celých 99,96 % paprsků v barvě zmizelo.

Vantablack si získal pozornost médií znovu v roce 2016, kdy se známý britský sochař Anish Kapoor zmocnil výhradních práv materiálu.

„Je to nejčernější materiál ve vesmíru po černé díře. Je tak černý, jako kdybyste v něm doslova mohli zmizet,“ prohlásil tehdy.

Pokud tomu tak opravdu bylo, čekají nás s Vantablack 2.0 pozoruhodné věci.

Zdroj: VICE

Diskuze

Reklama